Čerpání peněz začne nejdřív v březnu

Čerpání peněz z evropských fondů z nového programového období začne nejdřív v březnu 2015. Uvedla to na konferenci v Praze ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Původně se očekávalo vyhlášení prvních výzev k předkládání projektů financovaných z fondů EU do konce letošního roku.

"Minulý týden jsem vládě představila dokument, který umožní vyhlášení výzev ještě před schválením operačních programů od Evropské komise. Řídicí orgány je mohou vyhlásit hned, jakmile svůj program odešlou EK. Zároveň však musí splnit 14 základních podmínek. Domníváme se, že první výzvy budou zhruba v březnu 2015," řekla Šlechtová. Ministerstva, pod která spadají jednotlivé operační programy, nyní vyjednávají s EK o jejich konkrétní podobě. Původní odhady mluvily o tom, že se dohody o dokumentech určujících způsob čerpání dotací uzavřou na přelomu letošního a příštího roku. Nyní prý EK uvažuje jako o reálnějším datu konec jara 2015. "U nás se zdrželo schválení programů o sedm měsíců," upozornila Šlechtová. Mohly za to prý i změny vlády. "Dohoda o partnerství jako základní dokument se zpracovávala tři roky, přičemž jen během posledního roku vyjednávání se třikrát změnila vláda," podotkla ministryně.  Plány a harmonogram vyhlašování výzev v roce 2015 mají řídicí orgány zveřejnit do konce letošního roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down