11.09.2008 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Červivá játra se vracejí

Na Slovensku i v Čechách se stahují z trhu konzervy s tresčími játry od polského výrobce, ve kterých byl zjištěn parazit. Sdělil to tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

"Jelikož jsme informaci obdrželi včas, je celá zásilka nyní stahována z trhu, aby byla buď vrácena výrobci nebo zlikvidována v asanačním podniku,"  podotkl. 
Včera Státní veterinární správa ČR obdržela systémem rychlého varování zprávu, že na Slovensku zjistili v polské konzervě tresčí játra ve vlastním oleji larvy hlístice rodu Anisakis. Takovýto výrobek není vhodný pro lidskou spotřebu, poněvadž přítomnost parazitů vzbuzuje u konzumenta odpor a dále neodpovídá nařízení 853/2004, které výslovně říká, že provozovatel potravinářského podniku nesmí uvést na trh k lidské spotřebě produkty rybolovu, které jsou viditelně napadeny parazity.
Larvy hlístic, které lze někdy nalézt v tělech ryb, mají nitkovité tělo, spirálovitě zatočeného tvaru, světlešedé barvy. Dosahují délky 15 až 26 mm a tloušťky 0,1 až 0,4 mm. Jsou fixovány na povrch orgánů dutiny tělní. Nejčastěji na gonádách, zejména na jikrách, méně na mlíčí, ale také v menším množství na játrech a střevech. Zřídka ve svalovině mořských ryb. I kdyby někdo konzervu s játry s larvami hlístic pozřel, nedošel by újmy na zdraví, neboť jejich devitalizaci spolehlivě zabezpečí hluboké zmrazení,  tepelná úprava (minimální teplota v jádře 70 °C, což je u konzerv bezpečně zajištěno), úprava solením, nebo úprava marinováním, informoval Duben. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down