Češi podle průzkumu souhlasí se zálohami na nápojové obaly, chtějí je i na sklo a kartony

Češi souhlasí se zálohami na nápojové obaly, rozšířili by je i na skleněné lahve a kartony. Vyplynulo to z průzkumu, který pro americkou skupinu Ball, největšího výrobce nápojových plechovek na světě, provedla agentura STEM/MARK. Zhruba 85 procent respondentů by uvítalo zavedení systému vratných záloh v ČR, 84 procent by podpořilo zařazení všech typů nápojových obalů, tedy nejen PET lahví a plechovek, ale také skleněných lahví a nápojových kartonů. Uvedl to Tomáš Sazima, mediální zástupce Ballu, který dokončil v Plzni závod na recyklovatelné plechovky za 4,2 miliardy Kč. Průzkumu se zúčastnilo 1012 Čechů, kteří si alespoň jednou za měsíc koupí nápoj v plechovce.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) minulý týden představilo teze legislativní úpravy budoucího řešení zálohového systému pro jednorázové nápojové obaly, ale pouze pro PET lahve a plechovky. Paragrafové znění návrhu novely zákona o obalech chce předložit do konce roku. Podle MŽP by zálohový systém mohl začít fungovat nejdříve v polovině roku 2025. Podle průzkumu Ballu by zdražení nápojů po zavedení zálohového systému mělo vliv na nákupy. "Zatímco téměř tři čtvrtiny respondentů uvedly, že zálohy neovlivní počet zakoupených nápojů, téměř polovina lidí by volila levnější variantu, pokud by nápoj se zálohou byl dražší než stejný nápoj v jiném typu balení bez zálohy. Z toho plyne důležitost uvažování o zahrnutí všech typů obalů do systému," řekl Sazima. To podpořilo osm z deseti dotázaných, častěji mladí do 29 let. "Chování spotřebitelů u nás výrazně ovlivňuje cena. Pokud by tedy byly do zálohového systému zahrnuty všechny nápojové obaly, vyhneme se tomu, aby lidé volili levnější, ale méně ekologické varianty," řekl výkonný ředitel Ball Beverage Packaging Czech Republic Radek Mádr. Podle něj by díky tomu vzrostla míra recyklace, například hliník lze donekonečna opakovaně zpracovávat s minimálními ztrátami. Při správné recyklaci se může hliníková plechovka vrátit do regálů za 60 dní, řekl. Téměř dvě třetiny respondentů se domnívají, že výše zaplacené zálohy by měla být úměrná velikosti balení. Na dvoulitrovou láhev by se tedy měla vztahovat vyšší záloha než na půllitrovou láhev, uvedl Sazima.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down