05.02.2007 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Češi si zamilovali irskou whiskey

Čeští spotřebitelé si zamilovali irskou whiskey, která dynamikou svých prodejů nyní doslova válcuje konkurenční whisky ze Skotska či USA. Agroweb o tom informoval Jiří Janoušek, mediální zástupce společnosti Stock Plzeň, která u nás distribuuje druhou nejprodávanější irskou whiskey na světě Tullamore Dew.

Jen za loňský rok vzrostly prodeje irských whiskey v České republice o 37 procent a ČR se tak stala jedním z největších trhů na světě. Tento trend potvrzují mimo jiné i výsledky značky Tullamore Dew. Jejíé prodeje v České republice v loňském roce dosáhly 420 tisíc litrů, což představuje meziroční zvýšení o 60 %. Tyto údaje pasují Českou republiku na pozici druhého největšího trhu Tullamore Dew na světě. Více Tullamore Dew se vypije jen v sousedním Německu, za námi naopak zůstávají například i tradičně silné Spojené státy. Česká republika je zároveň druhým nejrychleji rostoucím trhem Tullamore Dew na světě.
„V devadesátých letech zažily boom postupně skotská whisky a poté i americké bourbony. Nyní je v kursu jednoznačně irská whiskey. Češi si zamilovali její jemnou chuť a proto jsme přesvědčeni, že se nejedná jen o přechodnou módu, ale o trvalou oblibu,“ uvedl ředitel prodeje a marketingu Stocku Plzeň Richard Švéda. V předchozích letech se přitom prodeje irských whiskey zvyšovaly především v gastronomii, loni ale výrazně rostly i v maloobchodě.
Co podnítilo tyto úspěchy? Jednoznačně se potvrzuje, že zákazníky nadchla především výjimečně jemná a lahodná chuť irské whiskey. „Z našich výzkumů rovněž mimo jiné vyplynulo, že Češi mají rádi Irsko. V jistém smyslu máme podobnou historii, jsme malými národy, jejichž osudy vždy ovlivňovali větší a silnější sousedé,“ soudí Richard Švéda. Navíc irská whiskey i samotná Tullamore Dew sbírají úspěchy i ve světě. Například jen v roce 2005 vzrostla tato kategorie celosvětově o 6 procent, přičemž samotná Tullamore Dew vykázala globální růst o 19 procent.
Tradice výroby Tullamore Dew sahá až do roku 1829, kdy ji v městečku Tullamore poprvé namíchali. Chuť Tullamore Dew vychází z tradiční irské receptury, která je poněkud odlišná od výroby skotské whisky. Základem výroby je sušení naklíčeného ječmene horkým vzduchem, zatímco Skotové suší svůj sladový ječmen nad hořící rašelinou, takže jejich skotská whisky pak má výrazný kouřový charakter. Irská whiskey prochází trojitou destilací. To je více než kolikrát se destilují ostatní whisky světa. Díky tomu mají irské whiskey mimořádně jemnou a sametovou chuť. Čerstvý destilát zraje nejméně tři roky v dubových sudech. Většinou je však tato doba mnohem delší – pět až osm let. Používají se přitom speciální sudy, v nichž již před tím zrál bourbon nebo sherry.
Vedle Tullamore Dew distribuuje Stock Plzeň v České republice a na Slovensku rovněž smetanový likér Carolans, skotské whisky Teacher´s a Old Smuggler, koňak Courvoisier, jednu z nejoblíbenějších single malt whisky značky Laphroaig či populární finské vodky Koskenkorva Vodka a Koskenkorva Peach.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down