29.04.2019 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká inspekce životního prostředí loni udělila pokuty za více než sto milionů korun

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni uložila 2547 pravomocných pokut za více než sto milionů korun. To je o téměř 13 milionů méně než o rok dříve. Ředitel ČIŽP Erik Geuss dnes novinářům odůvodnil pokles výše pokut rostoucí disciplínou kontrolovaných firem a klesajícím počtem větších pokut. Samotných kontrol však přibylo, inspektoři jich loni provedli 16 572, o 708 více než v roce 2017.

Nejvíce pokut, 855, padlo za nezákonné nakládání s odpady, přičemž nejvyšší pětimilionovou pokutu obdržela pražská firma Kalibo za neoprávněné převzetí velkého množství odpadů. "Jednalo se o 111 druhů v kategorii nebezpečný odpad a ostatní, například louhy, strusky, kaly z fosfátování a kaly čištění komunálních odpadních vod. Dodnes není jasné, co se s tím stalo," uvedl Geuss.

ČIŽP pokutovala také Lesy České republiky, které musely zaplatit 3,5 milionu korun za neprovádění včasných a dostatečných opatření proti šíření kůrovce. Třetí nejvyšší pokutu za dva miliony korun dali inspektoři firmě JT company za to, že ve lhůtě nezalesnila téměř 1,85 hektaru vytěžených lesů na Frýdecko-Místecku.

Na jednoho inspektora loni připadlo v průměru 41 kontrol. Podle Geusse stát ale uvažuje o snížení počtu zaměstnanců inspekce o deset procent. "To by ale snížilo také pokuty o deset procent. Nelze, aby ostatní pracovali o deset procent více," doplnil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down