Česká jablka jsou téměř vyprodána

Podle Ministerstva zemědělství ČR ve spolupráci s Ovocnářskou unií se nacházelo k 1.6.2004 ve skladech pěstitelů a skladovatelů celkem 1.305 tun českých konzumních jablek. Tato zásoba je meziročně vyšší o 110 %, ale ve srovnání s pětiletým průměrem je nižší o 20 %. Meziročně jde o zásobu nadprůměrnou, nicméně pokrývající jen 20 % předpokládané poptávky obchodní sítě po konzumních jablkách v měsíci červnu.

Za měsíc květen poklesla celková zásoba jablek o 5.884 tun, které byly vyskladněny převážně do obchodní sítě. V měsíci květnu se tak prodalo v obchodní síti o 12 % tuzemských jablek více než ve stejném období loňského roku. Květnový odbyt tak následoval velmi dobrý odbyt v dubnu. Jde o nejvyšší květnové vyskladnění tuzemských jablek za posledních osm let. Odbyt v jarních měsících – dubnu a květnu činil cca 13 tisíc tun konzumních jablek. Vysoká poptávka po českých jablkách v tomto období byla dána nabídkou kvalitních jablek ve velmi dobré konzumní zralosti, kterou zajistily stále se zvyšující kapacity rekonstruovaných skladů typu ULO (skladování za minimálního obsahu kyslíku v atmosféře).
V květnu se nejvíce prodalo jablek odrůdy Idared (70 %) a Golden Delicious (19 %). Vyskladňování českých jablek do obchodní sítě bude ukončeno v nejbližších dnech. Odbytové ceny, za které ovocnáři prodávali konzumní jablka v jarním období byly uspokojivé. Bohužel odbytové ceny u hlavní odrůdy Idared, nedosáhly výrobních nákladů na pěstování a skladování.
Spotřebitelé nakupují konzumní jablka v obchodech nejčastěji v cenách od 20 do 40 ,- Kč/kg (průměr ČSÚ nyní – cca 27,- Kč/Kg). Lze předpokládat, že spotřebitelské ceny konzumních jablek v průběhu června vzrostou o 20 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *