06.06.2005 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká města a regiony mohou soutěžit o nejlepší evropskou zelenou stezku

Města a regiony mohou až do konce června navrhovat svoji zelenou stezku/Greenway do celoevropské soutěže. Evropská asociace zelených stezek (EGWA) za podpory Direktorátu pro životní prostředí Evropské komise vyhlásila druhý ročník cen pro nejlepší projekty zelené stezky/Greenway v Evropě.

V letošním roce budou uděleny tři hlavní ceny evropským projektům zelených stezek/Greenways, které budou nejlépe demonstrovat vybrané téma pro letošní rok – aktivity a propagace existujících Greenways. Uchazeči o ceny Greenways musí splňovat definici zelené stezky stanovanou Evropskou asociací Greenways, tzv. Deklarací z Lille. Podle té jsou zelené stezky komunikace určené výhradně pro bezmotorovou dopravu, které jsou vybudované v souladu s ochranou životního prostředí a které zlepšují kvalitu života podél těchto stezek. Tyto komunikace musí splňovat odpovídající nároky, aby byly bezpečně a pohodlné vůči různým druhům uživatelů.
Jeden projekt zelené stezky zároveň obdrží i cenu mobility za atributy spojené s tématem letošního Evropského týdne mobility “Do práce a do školy – bez auta“. Cílem letošního týdne mobility je seznámit veřejnost s novými možnostmi dojížďky do práce, do školy či do centra měst bez použití automobilu. Při této příležitosti budou propagovány především udržitelné a alternativní formy dopravy jako cyklistická a pěší doprava či používání veřejné dopravy. Města tak mají možnost pochlubit se svými úspěchy v rozvoji bezpečných cyklostezek.
Přihlášky je možné zasílat do 1. července 2005 na vyplněném formuláři na adresu sekretariátu Evropské asociace Greenways na adresu: European Greenway Association, rue Van Oprés, 93, 5100 Jambes, BELGIE. Přihlašovací formulář, více informací o ceně a aktivitách Evropské asociace Greenways naleznete na www.visitgreenways.org.
Konzultace k sestavní žádosti poskytne Nadace Partnerství a její program Zelené stezky/Greenways, která zastupuje od roku 2002 asociaci šesti sesterských nadací v Česku, Polsku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku nazvané Partnerství pro udržitelný rozvoj (EPSD) v řídicím výboru Evropské asociace Greenways.
Kontakty:
Daniel Mourek, Nadace Partnerství, 274 816 727, 736 747 361, daniel.mourek@ecn.cz
Zelené stezky jsou trasy, komunikace nebo přírodní koridory využívané v souladu s jejich ekologickou funkcí a potenciálem pro sport, turistiku a rekreaci. Přinášejí užitek v oblasti ochrany přírody a kulturního dědictví, zlepšují možnosti pro dopravu, rekreaci a turistiku a jsou výzvou k zdravějšímu životnímu stylu a udržitelnému využívání místních zdrojů.

Nadace Partnerství je nejvýznamnější česká nadace podporující ekologické projekty ve všech regionech České republiky. Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí asociace Environmental Partnership. Od svého vzniku v roce 1991 podpořila formou nadačních příspěvků ve výši přes 150 miliónů korun už na 1600 projektů nevládních neziskových organizací a obecních úřadů. Nadace je příjemcem příspěvku do nadačního jmění z Nadačního investičního fondu. Od roku 2004 se Nadace Partnerství sloučila s Nadačním fondem Josefa a Petry Vavrouškových.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down