Česká republika by měla mít v operačním programu Životní prostředí stejně

Česká republika by měla v příštím plánovacím období EU, tedy v letech 2021 až 2027, získat do operačního programu Životní prostředí (OPŽP) minimálně stejně peněz, jako má nyní. V současné sedmileté etapě, která končí příští rok, tento program může rozdělit 72 až 73 miliard korun, významná část peněz půjde do boje suchem, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec. Při setkání se starosty Plzeňského kraje minulý týden ve čtvrtek také uvedl, že velkou výhodou je to, že priority Evropské komise se hodně shodují s prioritami českého operačního programu.

"Rádi bychom, aby bylo peněz v příštím období víc. Ale všichni se o ně budou prát, protože celkově budou  peníze pro Českou republiku menší než v tomto období," uvedl. Podle Brabce by měl být ale objem financí v OPŽP v novém plánovacím období minimálně stejný. "Protože my jsme, bohužel, v tom období 2014 až 2020 dostali proti předchozí letům 2007 až 2013 významně méně peněz, v podstatě půlku. Takže OPŽP dnes hospodaří se zhruba 72 miliardami korun," řekl ministr. Dotace půjdou kromě boje se suchem také, stejně jako nyní, na vodovody, kanalizace, likvidaci odpadů, zlepšování kvality ovzduší a na energetické úspory. Dopady klimatických změn budou v ČR podle Brabce při rozdělováním peněz v ČR prioritou. Sucho postihuje celou Evropu, i když ne rovnoměrně, protože některé státy takové problémy nemají. Dopady na Českou republiku jsou větší než v Německu a Rakousku. "To má souvislost i s orografií (tvarem povrchu) našeho území a s tím, že jsme na samé hranicí mírného pásu a že skutečně dopady na nás jsou větší," uvedl ministr. Ministerstvo životního prostředí už argumentuje u Evropské komise tím, že vinou značných dopadů sucha ztrácí republika statisíce hektarů lesů. "Trend nejsme schopni zastavit, ale jen zpomalit. Budeme muset vysazovat miliardy stromů. Na podzim startujeme projekt 10 milionů stromů mimo les," uvedl. Během několika let bude ale muset podle něj ČR obnovit stovky milionů stromů (bez přirozené obnovy). "Jsme na prahu velké změny české krajiny, nemůžeme tady nechat holiny. Obrovským úkolem je rychle zalesňovat. Budeme masivně vysazovat nové stromy," dodal ministr.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 6MB (1.2% of 500MB)