Česká republika chce skloubit klimatické cíle s koncem závislosti na ruské energii

České předsednictví Rady Evropské unie včera zahájilo vyjednávání s Evropským parlamentem a Evropskou komisí o prvních normách z klimatického balíku, s jehož pomocí chce EU splnit emisní cíle pro rok 2030. Uvedla to česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která europoslancům představila české priority pro tento půlrok v čele sedmadvacítky zemí. Předseda výboru pro životní prostředí EP Pascal Canfin prohlásil, že chce uzavřít jednání o všech normách z bezprecedentní klimatické sady do konce roku.

Europoslanci i členské státy se v červnu shodli na svých pozicích k více než desítce návrhů od reformy emisního trhu přes zvýšení podílu obnovitelných zdrojů až po zásadní omezení prodeje aut se spalovacími motory. Vyjednání konečné podoby norem považuje Česko za jednu ze zásadních priorit svého předsednictví. "Budeme k tomu směřovat. Uděláme pro to všechno a jasným důkazem je, že jsme zahájili trialogy už dnes," řekla po jednání novinářům Hubáčková s odkazem na započaté vyjednávání o reformě systému emisních povolenek a o uhlíkovém clu. Ministryně během debaty s europoslanci připomněla, že bude důležité klimatické ambice skloubit s nahrazováním zdrojů energie dovážených z Ruska. "Velký náš cíl je využít obnovitelných zdrojů," prohlásila Hubáčková, podle níž se kromě toho bude ČR snažit prosadit další úspory energie. Dodala nicméně, že v případě očekávaného nedostatku ruského plynu a kapacity obnovitelných zdrojů je možné "jako o poslední možnosti" uvažovat také o dočasném využívání uhlí, od něhož se EU s ohledem na emisní cíle odvrací. Většina europoslanců v debatě české priority ocenila, někteří však volali po vyšších ambicích u konkrétních návrhů ze zmíněného klimatického balíku. EP se shodl na výrazně vyšším objemu nového sociálně klimatického fondu než členské státy a podle Hubáčkové bude potřeba vyjednat kompromis. Europoslancům z dalších výborů představili zásadní záměry českého předsednictví také ministr zemědělství Zdeněk Nekula a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Nekula hovořil s poslanci zejména o schvalování národních zemědělských strategií, o potravinové bezpečnosti v souvislosti s válkou a o omezování užívání pesticidů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down