Česká republika je bez výskytu afrického moru prasat

Po téměř dvou letech od vypuknutí afrického moru prasat (AMP) je Česká republika opět oficiálně zemí bez výskytu této nákazy. Evropská komise o tom informovala dopisem Českou republiku a ostatní členské státy Evropské unie. Česká republika je v současnosti jedinou zemí, která dokázala tuto nákazu na svém území zcela vymýtit. Uvedl to ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR Zbyněk Semerád v rámci dvanáctého zasedání stálé skupiny pro africký mor prasat, které se uskutečnilo minulý týden v Praze.

Česká republika podle Semeráda dosáhla v dosavadním postupu při likvidaci AMP nebývalého úspěchu, proto je připravena podělit se o své zkušenosti s tlumením a eradikací AMP. „Právě mezinárodní spolupráce a předávání zkušeností zasažených států je v boji proti AMP naprosto nezbytná,“ sdělil Semerád na této mezinárodní konferenci, která se zaměřila právě na problematiku afrického moru prasat. Podle něj na základě veterinárních opatření přijatých v ČR a ve spolupráci s mnoha dalšími zainteresovanými subjekty dokázala Státní veterinární správa (SVS) zastavit šíření AMP v populaci prasat divokých a zejména se podařilo ochránit chovy prasat domácích. „To znamenalo vynaložit obrovské úsilí především během prvních deseti měsíců – od prvního zjištěného pozitivního případu do posledního pozitivního nálezu, tedy v období od 26. června 2017 do 15. dubna 2018. Dnes již můžeme říci, že se nám podařilo něco, co může být dobrým příkladem i pro ostatní státy postižené AMP. Lze proto s jistotou konstatovat, že AMP je možné zastavit a vymýtit,“ míní Semerád.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 12/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down