Česko má smluvně zajištěno asi 52 procent evropských dotací na programové období 2014 až 2020. Jde o 296,4 miliardy korun z celkově přidělených 568,5 miliardy korun. Uvedla to ministryně pro místní rozvoj (MMR) v demisi Klára Dostálová (za ANO) po jednání vlády a Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) .
Řídicí orgány jednotlivých programů, s výjimkou Programu rozvoje venkova, který má odlišný způsob administrace, plánují podle ní v letošním roce předložit platebnímu a certifikačnímu orgánu ministerstva financí žádosti o proplacení téměř 75 miliard korun. "Za první kvartál letošního roku zatím byly ze strany řídicích orgánů předloženy souhrnné žádosti za 9,7 miliardy korun," uvedla Dostálová.
Radu pro ESIF zřídila vláda v roce 2013 jako poradní orgán v koordinaci pomoci poskytované Evropskou unií. Stálými členy rady jsou předseda vlády, ministři pro místní rozvoj, průmyslu a obchodu, školství, mládeže a tělovýchovy, dopravy, životního prostředí, práce a sociálních věcí a zemědělství a primátorka hlavního města Prahy.
Rada podle Dostálové řešila také situaci kolem operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), který spravuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a který byl nedávno pozastaven kvůli vysokému počtu pochybení.
Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček už dříve řekl, že stav čerpání evropských dotací se proti minulému období sice v Česku trochu zlepšil, avšak v této disciplíně stále ČR nevyniká. "Pro zlepšení systému můžeme hledat inspiraci u pobaltských zemí. Naopak odstrašujícími příklady by pro nás měly být Rumunsko a Chorvatsko," dodal.*