07.05.2007 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká republika nesouhlasí s nejnovějším návrhem na další reformu trhu s cukrem

První náměstek českého ministra zemědělství Ivo Hlaváč vyslovil jasný nesouhlas s novým návrhem změn na trhu s cukrem, který dnes v Bruselu představila evropská komisařka pro zemědělství Marian Fischerová-Boelová. Agroweb o tom informovala tisková mluvčí MZe Táňa Králová.

Evropská komise navrhuje v prvé řadě přímý vstup pěstitelů cukrové řepy do restrukturalizačního procesu cukrovarnického odvětví. Pěstitelé by mohli sami žádat o restrukturalizační podporu s podmínkou, že se vzdají práv na dodání cukrové řepy cukrovaru, se kterým mají uzavřenou smlouvu. Komise navrhuje snížit jednotlivé národní kvóty tímto způsobem maximálně o 10 procent.
„Česká republika nepovažuje za vhodné návrhy na přímý vstup pěstitelů řepy do restrukturalizačního procesu. Tyto změny jsou nevhodným zásahem do vazeb pěstitel – cukrovar, které jsou v České republice zcela odlišné vlivem historického vývoje posledních 40 let oproti státům západní Evropy. Navíc neřeší celkovou aktuální potřebu odevzdání kvót cukru ve výši cca 4 miliónů tun, neboť navrhovaným postupem snížení o deset procent by se stáhlo maximálně 1,6 miliónu tun kvóty“ uvedl k návrhům Komise náměstek Ivo Hlaváč, který se jednání Rady ministrů zemědělství zúčastnil.
Komise dále navrhuje stanovit pevný podíl 10 procent z restrukturalizační podpory poskytovaný pěstitelům řepy a smluvním poskytovatelům strojů a k tomu navíc, aby pěstitelé obdrželi zpětně dodatečných 237,5 Eur za tunu odřeknuté kvóty.
„Nemůžeme podpořit ani navrhované vracení prostředků pomocí doplatků již restrukturalizovaným subjektům. Ve svém důsledku je to možnost zpětné finanční kompenzace i ekonomicky silných a ziskových zpracovatelských subjektů, které se z různých důvodů rozhodly k odevzdání kvóty. Znamená to popření toho, co Evropská komise deklarovala během jednání o reformě, tedy že restrukturalizace neslouží k vytváření zisků pro společnosti, ale k úhradě nákladů, které podnikům vzniknou v důsledku uzavírání nekonkurenceschopných provozů“, vysvětlil český postoj Hlaváč.
K předloženým návrhům komisařky Fischerové-Boelové Ivo Hlaváč dále řekl: „Česká republika je i nadále pro reformu, avšak pouze takovou, která zachová produkci cukru v ekonomicky konkurenceschopných regionech EU, mezi které ČR patří, při ceně cukru blízké cenám světovým. Takový cíl je i v zájmu spotřebitelů“.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič se k návrhu komisařky vyjádřil taktéž odmítavě: „Pokud Evropská komise nemá v úmyslu upustit od ryze administrativního způsobu řízení reformy, Česká republika bude prosazovat co nejrychlejší zrušení kvót cukru s maximální možnou liberalizací cukerného trhu se zachováním přiměřené celní ochrany vůči dovozům. Je třeba, aby Evropská unie vzala na vědomí, že cukrovarnictví v České republice již zásadní restrukturalizací prošlo a nyní je řada na členských státech, které dosud neodevzdaly ani tunu své kvóty“, uzavřel ministr.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down