24.11.2005 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká republika přejde na euro až v roce 2010

Konvergenční plán, který schválila vláda, počítá s přechodem na jednotnou měnu euro v České republice od roku od začátku roku 2010. Schválena byla přepracovaná verze, původní připouštěla přechod na euro i o rok dříve. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky postupuje Česká republika podle plánu. Uvedl, že se nedá se hovořit o nějakém zpoždění proti ostatním zemím.

V otázce přijetí eura dnes vláda rovněž hodnotila, zda se Česku daří plnit takzvaná maastrichtská kritéria pro vstup do eurozóny. ČR zatím plní tři z pěti bodů, což je nejlepší výsledek ze zemí visegrádské čtyřky. Česká republika splní letos podle Sobotky parametry pro snižování deficitu veřejných rozpočtů. Její hospodaření bude lepší než cíl 4,7 procenta HDP. Ministr dodal, že příští rok vláda počítá s deficitem 3,8 procenta. V roce 2008 by to mělo být 2,8 procenta, tedy pod požadovanou hranicí tří procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down