01.02.2001 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká republika vstoupila do druhé fáze Evropské dohody

Evropská dohoda mezi Českou republikou a Evropskými společenstvími a jejími členskými státy, která byla uzavřena na časově neomezenou dobu, platí od 1. února 1995. Evropská dohoda stanovuje přechodné období 10 let, které je v jistých oblastech rozděleno na dvě pětiletá období. Dne 15. prosince 2000 Rada přidružení EU-Česká republika rozhodla, že ČR splnila požadavky prvního období a může postoupit do druhého období Dohody. Do tohoto období ČR vstoupila 1. února 2001. Česká republika a Maďarsko jsou jedinými asociovanými zeměmi, které do druhé fáze Evropské dohody vstoupily.

Česká republika splnila následující požadavky prvního období:
 Poskytla národní zacházení pro činnost společnosti z Evropských společenství a pro usazování se občanů Společenství v ČR a jejich činnost. Především poskytla právo společnostem z EU působících v ČR nabývat, užívat a prodávat nemovitosti a pronajímat přírodní zdroje, zemědělskou a lesní půdu.
 ČR také, pokud jde o transakce na kapitálovém účtu platební bilance, zajistila volný pohyb kapitálu vztahujícího se k přímým investicím prováděným v souladu s ustanoveními Evropské dohody o tvorbě, likvidaci nebo repatriaci zisku z nich plynoucího.

V průběhu druhé fáze a do konce přechodného období by měla ČR pokračovat v další postupné liberalizaci pohybu kapitálu a podnikání v oblastech, jakými jsou poskytování národního zacházení občanům Společenství, kteří podnikají v ČR jako individuální podnikatelé; rozšířit právo nabývat, užívat a prodávat nemovitosti a pronajímat přírodní zdroje, zemědělskou a lesní půdu na pobočky a zastoupení jako i na občany Unie působící na území ČR jako individuální podnikatelé.
Je důležité upozornit, že Evropská dohoda obsahuje ustanovení pro vytvoření zóny volného obchody mezi Evropskou unii a Českou republikou. Dne 1. ledna 2002 budou odstraněny poslední zbývající celní sazby a vstoupí v platnost zóna volného obchodu v oblasti průmyslového zboží.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down