12.10.2006 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká republika začne s prevencí proti salmonelám o rok dříve

Česká republika zahájí svůj národní program k tlumení výskytu salmonel v chovech nosnic produkujících konzumní vejce již od příštího roku, tedy o rok dříve, než to všem členským zemím EU ukládá Evropská komise, sdělila mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová. Přestože přítomnost salmonel byla u nás vždy zjištěna výhradně v prostředí při vyšetření trusu a prachu, nikoli ve vejcích, riziko kontaminace existuje, připomněla ministryně zemědělství Milena Vicenová. Proto se podle ní začne v ČR s preventivní vakcinací nosnic. Předpokládá se, že vakcinace se bude týkat sedmi milionů nosnic.

Ministerstvo se po dohodě se Státní veterinární správou ČR a Českomoravskou drůbežářskou unií rozhodlo program spustit s ročním předstihem i přesto, že na něj náš stát nezíská příspěvek od Evropské unie. O něj se bude moci ucházet od roku 2008, kdy všechny členské země musí přijmout v chovech nosnic taková opatření, která postupně omezí výskyt salmonel na únosnou míru. Z bruselské pokladny bude možné získat příspěvek do padesáti procent nákladů na laboratorní vyšetření, vakcínu a likvidaci ohniska nákazy, uvedl Králová.
Z českého rozpočtu by příští rok mělo jít na opatření, která povedou ke snížení výskytu salmonel v chovech nosnic, 39,65 milionu korun, upřesnila mluvčí úřadu. „Finanční prostředky, které náš státní rozpočet poskytne na zahájení vakcinace již od příštího roku, jsou výrazně nižší než náklady na likvidaci hejn, k nimž by se v příštích letech muselo přistoupit na základě mimořádných veterinárních opatření. Stát by také musel hradit ztráty chovatelům,“ uvedla ministryně Vicenová. Jak dodala, tyto peníze jsou nepochybně investicí do bezpečnosti potravin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down