Česká republika získala status země prosté ptačí chřipky, může se uvolnit obchod

Česká republika získala status země prosté ptačí chřipky. Podle Státní veterinární správy (SVS) se tak může uvolnit obchod s drůbeží. SVS o tom informovala v tiskové zprávě. Ohnisek ptačí chřipky se loni potvrdilo 53, což byl nejvyšší počet na území ČR za kalendářní rok. Status Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH) Česku udělila 13. února.

Deset ohnisek připadlo na komerční chovy

Z celkového počtu ohnisek jich loni deset připadlo na komerční chovy a 43 na malochovy. Poslední ohnisko tohoto onemocnění v komerčních chovech se potvrdilo v polovině loňského listopadu v jihomoravském Medlově. Ohnisek v malochovech je teď osm, informovala SVS. "Vzhledem k tomu že Česká republika opětovně získala status země prosté ptačí chřipky v chovech drůbeže, věříme, že brzy dojde k uvolnění obchodu s drůbeží a drůbežími produkty do třetích zemí," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci už několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1. Do komerčních chovů obvykle zanesou nákazu volně žijící ptáci, potom se přenáší nejvíce trusem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down