Rychlý vzestup počtu ekologicky hospodařících zemědělců, nárůst ekologicky obhospodařovaných ploch, diverzifikace prvovýroby i zpracování vyžadují stále širší vzdělávací, informační, poradenskou a vědecko-výzkumnou podporu, na kterou nejsou kompetentní instituce dostatečně připraveny.
Sektor se tak stále potýká s nedostatkem odborných kapacit, informací a služeb. Na rychlý vývoj se sice odborníci snaží reagovat, přesto převládá roztříštěnost, vzájemná neinformovanost a nedostatek spolupráce.
Za účelem sjednocení a propojení široké škály zainteresovaných aktérů v oblasti ekologického zemědělství a produkce biopotravin byla v České republice na podzim roku 2009 založena Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství (ČTPEZ). Všech 16 zakládajících členů z řad výzkumných ústavů, vysokých škol, zástupců privátního sektoru prvovýrobců i zpracovatelů produktů ekologického zemědělství se zavázalo ke společnému cíli – budovat a zajišťovat rozvoj znalostního systému v oblasti ekologického zemědělství a produkce biopotravin s důrazem na přenos poznatků ve všech klíčových oblastech sektoru.
Platforma navazuje na obdobnou iniciativu na evropské úrovni nazvanou TP Organic.
Důvodem k založení České technologické platformy pro ekologické zemědělství bylo nedostatečné propojení výzkumných institucí s uživateli, v jehož výsledku nedochází k předávání informací, rozvoji inovačních technologií a k přenosu potřeb praxe do výzkumných témat, která jsou jádrem úspěšného rozvoje sektoru ekologického zemědělství. Platforma byla založena jako sdružení, které má otevřený charakter, a k jejímu členství je možné se aktivně přihlásit. Koordinátorem ČTPEZ byl zvolen Bioinstitut o. p. s.
Ing. Markéta Sablíková
Bioinstitut, o. p. s.