Česká vína uspěla v soutěží Muvina

Česká vína získala na mezinárodní soutěži Muvina ve slovenském Prešově dva tituly šampiona ze sedmi udělených. Navíc si odnesla čtrnáct z 55 zlatých medailí. Nejvyšší ocenění si ze Slovenska odvezla vinařství Proqin za sekt Stephanius a Sonberk za slámové víno odrůdy Tramín červený. Informoval o tom mluvčí Pavel Krška z Národního vinařského centra, které organizovalo účast tuzemských vín na soutěži.

Soutěže Muvina se zúčastnilo celkem čtrnáct států. O ceny se v soutěži utkalo 619 vzorků. Česká účast byla rekordní, prezentovala 264 vín, další vzorky byly ze Slovenska, Argentiny, Portugalska, Itálie, Německa, Španělska, Bulharska nebo Maďarska. Titul šampiona obdrželo víno, které je ohodnoceno největším bodovým průměrem a zároveň získá zlatou medaili v každé kategorii.
Soutěž Muvina se letos konala pod patronátem mezinárodní organizace pro révu a víno O.I.V., což ji řadí po bok prestižních světových soutěží jako jsou Vinalies Internationales Paris nebo Sélections Mondiales des Vins Canada, sdělil Pvel Krška.
Moravská vína se na zahraničních přehlídkách prosazují stále častěji. V Paříži získala naposledy devět zlatých a 36 stříbrných medailí, o dva roky dříve si přitom ze stejné soutěže odvezli tuzemští vinaři dohromady jen devět cenných kovů. Počet přihlášených vinařů z Česka se za poslední dva roky zvýšil pětkrát.
Odborníci tvrdí, že hlavní motivací k účasti tuzemských firem na mezinárodních soutěžích je marketingové využití ocenění. Laická veřejnost, která se ve výběru vín příliš nevyzná, se často orientuje právě podle počtu papírových medailí na vinných etiketách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *