21.02.2005 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

České biopotraviny míří do Norimberku

Na letošním mezinárodním veletrhu biopotravin a bioproduktů BioFach v německém Norimberku, který bude zahájen 24. února, se české ekologické zemědělství a jeho produkty představí ve společné národní expozici. Zařadí se tak mezi 1900 vystavovatelů z celého světa, jejichž expozice shlédne podle organizátorů veletrhu více než 30 tisíc návštěvníků.

Společnou národní expozici českého ekologického zemědělství připravuje PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců. Za finančního přispění Odboru pro marketing Státního zemědělského intervenčního fondu a inspekční a certifikační organizace KEZ o.p.s. na ploše zhruba osmdesát metrů čtverečních. Podle mluvčího Ministerstva zemědělství ČR Martina Severy expozice poskytne pestrou a ucelenou nabídku informací a produktů tohoto oboru v České republice, včetně obecné propagace. Ve srovnání s uplynulými ročníky, na kterých se naše země předvedla velmi skromně, se nabídka takto široké prezentace objevuje poprvé.
Cílem národní expozice je podle Severy podpora odbytu českých produktů ekologického zemědělství v zahraničí a navázání mezinárodních kontaktů po vstupu do EU. Část prostoru bude určena k vlastní samostatné prezentaci jednotlivých výrobců a zpracovatelů. Z tuzemských firem tak předvedou na norimberském veletrhu svoje produkty například velkoobchod biopotravinami rostlinného původu Country Life, Pro-Bio., výrobce bio obilných výrobků, společnost Úsovsko, která vyrábí bio müsli tyčinky nebo firma Biopreparáty zaměřená na biologickou ochranu rostlin. V další častí bude tzv. sdružená expozice, kde vystaví svoje bioprodukty zejména menší producenti, například farma Sasov dodavatel surovin pro výrobu bio uheráku, který loni získal ocenění "Česká biopotravina roku",společnost SIVO, výrobce bio rostlinných pomazánek, farma Pollau, která produkuje bio víno, či pěstitel bio ovoce Bedřich Plíšek.
Na 65 tisících metrů čtverečních výstavní plochy se na veletrhu BioFach již tradičně objeví kromě biopotravin také přírodní kosmetika, textilie a bytové doplňky, zemědělské potřeby a další produkty ekologického zemědělství z téměř 70 zemí světa. Novinkou bude samostatný pavilon, ve kterém 250 biovinařů nabídne svoji produkci. Součástí bude Vinařské fórum, hodnocení a vyhlašování nejlepších biovín, neboť tato komodita v posledních letech zažívá obrovský boom. V rámci veletrhu vyhlásí organizátoři také „Bioprodukt roku“. Pro návštěvníky je připraven bohatý odborný program věnovaný aktuálním tématům globalizace, genetického inženýrství, sociálním otázkám v ekologickém zemědělství, či biodiverzity, obchodu mezi východem a západem.
Světový trh s biopotravinami zaznamenává v poslední době poměrně rychlý růst. Jen v loňském roce se jich celosvětově prodalo zhruba za 20 miliard eur. Největší rozvoj nyní zažívá trh s biopotravinami v Severní Americe. Evropský trh má svůj největší boom podle odborníků již za sebou, přesto si však drží druhé místo. V České republice tvořila loni podle Severy ekologicky obhospodařovaná půda 6,16 procenta z celkového zemědělského půdního fondu, což je více než evropský průměr. Ekologicky v roce 2004 u nás hospodařilo 836 ekozemědělců a zemědělských podniků, přičemž biopotraviny produkovalo 116 subjektů. Ekologičtí zemědělci a výrobci biopotravin v EU se řídí Nařízením Rady (EHS) č.2092/91 a v každé zemi také národním zákonem, v České republice zákonem č.242/2000 Sb. Dohledem nad dodržováním právních norem MZe pověřilo KEZ o.p.s.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down