Tempo vývozu z letošní sklizně potvrzuje cenovou a kvalitativní konkurenceschopnost českých brambor v Evropě, konstatuje Ústřední bramborářský svaz ČR. Od července do října odešlo podle jeho předsedy Františka Nováka za hranice téměř 43 tisíc tun brambor.
„Vše nasvědčuje tomu, že by mohl být překonaný rekord po sklizni roku 1996, kdy se vyvezlo více než 60 tisíc tun. Tuzemské brambory směřují hlavně do Maďarska, Polska a na Slovensko. „Prodávají se ale také do Německa, Belgie, Nizozemska či Itálie, takže je vidět, že umíme dělat kvalitu,“ řekl Novák. Předsednictvo svazu prosazuje plošnou podporu nákupu certifikované sadby, zatím však na ministerstvu zemědělství nenalezlo pochopení . „Jsme vývozní zemí a chceme dál zvyšovat úroveň našeho bramborářství. K tomu je třeba rozšířit obměnu sadby,“ zdůraznil Novák.