České firmy budou hledat nové možnosti pro odbyt svých potravin v USA

Obrat agrárního obchodu mezi Českou republikou a USA rok od roku roste, loni přesáhl 3,2 miliardy korun, jeho saldo je záporné. Česká republika má co nabídnout i vyspělé ekonomice a velkému trhu, jakým jsou Spojené státy americké. Zástupci jedenácti českých firem zabývajících se výrobou potravin či nápojů se od neděle proto zúčastní spolu s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou týdenní mise po Spojených státech. Pracovní cesty se zúčastní také představitelé Potravinářské komory ČR. Firmy budou v USA hledat možnosti odbytu pro své výrobky. Ministr se setká mimo jiné za zástupkyní ministerstva zemědělství USA. Informoval o tom mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Na seznamu zúčastněných firem mají největší zastoupení zpracovatelé masa a mléčných výrobků. Do USA se s ministrem vydá například zástupce největšího tuzemského masokombinátu, Kosteleckých uzenin a největší domácí mlékárny, jihočeské Madety. Mise se zúčastní také likérka Rudolf Jelínek, ale také výrobce piva, bezlepkových cereálních tyčinek či kojenecké výživy.
České firmy loni do USA vyvezly zemědělského a potravinářského zboží za 806 milionů korun, což byla o 18 procent meziročně vyšší částka. Výrazněji však rostl dovoz, který se oproti roku 2013 zvýšil bezmála o čtvrtinu na 2,4 miliardy korun. Saldo vzájemného obchodu je záporné, loni schodek dosáhl 1,6 miliardy korun.
Česká delegace zahájí svou cestu ve Washingtonu. Tam se Jurečka setká například se zástupkyní náměstka ministra zemědělství USA Alexis Taylorovou. Jednat by měli mimo jiné o kontroverzním Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP), reformě společné zemědělské politiky EU a dopadech ruských sankcí.
Přestože jsou hlavními obchodními partnery ČR především sousední země, nejen v souvislosti s ruskými sankcemi na dovoz potravin ze Západu musí čeští vývozci hledat náhradní odbytiště zejména mimo Evropu. Česká republika má co nabídnout i tak vyspělé ekonomice a tak velkému trhu, jakým jsou USA, podotkl ministr. Odbyt by za mořem podle něj mohly najít například mléčné a masné výrobky, dětská výživa, cereálie, sušené směsi a lihoviny, ale také tradiční domácní vývozní komodity pivo a chmel.
Delegace navštíví postupně čtyři státy USA. Například v Arkansasu se setká se zástupci obchodního řetězce Walmart, s nimiž bude hovořit o požadavcích na jednotlivé druhy potravin. Na závěr mise navštíví čeští podnikatelé spolu s ministrem centrálu maloobchodního řetězce H-E-B. Řetězec je největší soukromou firmou v Texasu a patří mu nadpoloviční většina tamního trhu.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down