České firmy loni vyvezly méně chmele

České firmy loni vyvezly 3531 tun chmele, meziročně takřka o 15 procent méně. Byl to nejnižší vývoz minimálně od roku 2001. Pokles vývozu ovlivnila nízká předloňská sklizeň plodiny. Přebytek zahraničního obchodu s tradiční pivovarnickou surovinou se navzdory tomu meziročně mírně zlepšil na 595 milionů korun. Nejvíce chmele směřovalo jako tradičně do Japonska. Dlouhodobě roste vývoz do Číny, které již patří pomyslná druhá příčka, vyplývá z údajů Svazu pěstitelů chmele ČR.

Osmdesát procent chmele bylo vyvezeno v podobě granulí, zbývající pětina ve formě lisovaného chmele, který se zpravidla v zahraničí dále zpracovává. "Nižší meziroční export byl ovlivněn zejména nižší sklizní ročníku 2012," uvedl tajemník svazu Michal Kovařík. Domácí sklizeň chmele v roce 2012 byla v důsledku mrazů a následného sucha téměř o 30 procent nižší než o rok dříve, z dlouhodobého hlediska šlo o jednu z nejnižších produkcí.
Odběratelé používají český chmel zejména při výrobě prémiových značek piv. Pivovary hojně poptávají také Kazbek, odrůdu vhodnou zejména do piv anglického či amerického typu, vyváží se také biochmel, uvedl svaz.
Do Japonska, které je dlouhodobě největším dovozcem chmele z Česka, loni směřovalo 923 tun chmele, druhá příčka patřila Číně, která předstihla předloni ještě druhé Německo. To bylo v roce 2013 třetím největším dovozcem českého chmele, čtvrtá příčka patřila Rusku. V posledních letech kromě Číny roste vývoz do Vietnamu, Peru či USA.
Naopak dovoz chmele do ČR se loni zvýšil a to především v důsledku růstu dovozu chmele ze Slovenska na zpracování. Chmel se do Česka dováží především z Německa, dále pak z USA a Belgie. Část dovezeného chmele je v Česku dále zpracována a následně vyvážena. Pivovary dovážejí pro své potřeby chmelové extrakty.
Chmel zůstává jednou z nemnoha položek agrárního zahraničního obchodu, u nichž má Česko stále kladné saldo. Celková hodnota vyvezeného chmele loni dosáhla 736 milionů korun. V letošním roce lze podle Kovaříka očekávat zvýšení vývozu chmele. Loňská sklizeň totiž oproti roku 2012 vzrostla o 1000 tun na 5330 tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down