České firmy na veletrhu SIAL

Na jednom z největších světových potravinářských veletrhů, Mezinárodním potravinářském salonu (SIAL), se letos prezentují na dvě desítky firem a institucí z České republiky. Agroweb o ton dnes informoval tiskový mluvčí MZe Jan Žáček. Letošní ročník veletrhu na výstavišti Villepinte u Paříže začal v neděli a potrvá do čtvrtka.

Ve společné expozici MZe a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) vystavuje dvanáct potravinářských firem, jejichž výrobky nosí národní značku kvality Klasa. Dalších devět výrobců a obchodníků s potravinami se představilo v komoditně zaměřených halách.
„Podobně jako na ostatních výstavách, se i zde v Paříži scházejí podnikatelé z různých zemí, a proto je výbornou příležitostí a místem k navázání obchodních kontaktů,“ uvedla ředitelka odboru komunikace MZe Kateřina Böhmová. Ministerstvo se pařížského veletrhu, podobně jako například berlínského Grüne Woche, účastní pravidelně.
Veletrh Sial patří mezi největší akce svého druhu na světě. Koná se každé dva roky. Letos se má výstavy účastnit kolem 5900 vystavovatelů z více než stovky zemí. Pořadatelé očekávají, že se na veletrh přijde podívat zhruba 140 tisíc lidí.
Český agrární vývoz byl loni historicky nejvyšší, když jeho hodnota dosáhla takřka 121 miliard korun. Dosud nejvyšší byl však také dovoz zemědělských produktů a potravin, který se meziročně zvýšil o 15,5 miliardy na 155,5 miliardy Kč. Výsledkem toho byl rekordní schodek téměř 35 miliard korun. Agrární saldo je záporné nepřetržitě od roku 1994.
MZe připravuje národní strategii pro export zemědělských komodit a potravinářských výrobků. Dokument by měl být hotov do konce roku. Podle ministerstva, Agrární i Potravinářské komory, by český agrární vývoz, který dnes z více než 90 procent míří do zemí EU, měl do budoucna více směřovat do Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu. Pro vývoz zajímavé jsou například také Balkán, Středomoří a oblast Perského zálivu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *