12.04.2001 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

České hovězí míří do Ruska

Ministerstvu zemědělství se podařilo vyjednat s ruskými partnery vývoz českého hovězího masa na tamní trh. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr zemědělství Jan Fencl.

Podle ministra představuje ruská poptávka 30 až 40 tisíc tun hovězího, přičemž u nás se aktuální přebytek této komodity nyní pohybuje v rozmezí šesti až deseti tisíc tun. MZe již dojednalo také financování této transakce včetně záruk, které poskytne ruský bankovní ústav. Nyní zbývá pouze stanovit výši dotací, kterými se na vývozu bude podílet Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Podpora by se měla podle Fencla pohybovat mezi deseti až 15 korunami na kilogram v přepočtu na živou hmotnost.
Česká republika však bude moci hovězí maso vyvézt až v okamžiku, kdy Rusko zruší zákaz dovozu všech živočišných výrobků z Evropy. Dosavadní zmírnění zákazu těchto dovozů se však na syrové hovězí maso nevztahuje. K zastavení dovozů přistoupilo Rusko 26. března letošního roku kvůli slintavce a kulhavce na 21 dní. Ruská veterinární služba 9. dubna odvolala zákaz dovozu hotových masných a mléčných výrobků, ryb a dalších mořských produktů, drůbežího masa, vajec a krmiv ze zemí, ve kterých se neprojevila tzv. nemoc šílených krav (BSE) ani slintavka a kulhavka. Podle ministra lze za příznivých okolností očekávat další zmírnění tohoto zákazu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down