České medy byly v pořádku, zjistili loni veterináři

Všechny vzorky medu, které v loňském druhém pololetí odebrali veterináři od českých včelařů při mimořádné kontrole, byly v pořádku. Veterináři testovali 72 vzorků smyslově, některé pak i chemicky na přítomnost zbytků antibiotik. V tiskové zprávě to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.

„Na základě zjištění z kontrolní akce lze konstatovat, že med od tuzemských včelařů je bezpečný a odpovídá také kvalitativním požadavkům na tuto komoditu,“ uvedl Pejchal.

Předloni našli veterináři v medech od společnosti Včelpo právě zbytky antibiotik. Firmu potrestali pokutou 1,2 milionu korun. Pokutu 5,9 milionu korun za zbytky antibiotik v medu od Včelpa dostali již dříve i prodejci. Dlouhodobá konzumace zbytků léčiv zvyšuje odolnost bakterií vůči antibiotikům.

Průměrný občan ČR sní každoročně zhruba 0,7 kilogramu medu, loni se ho podle údajů Ministerstva zemědělství vyrobilo přes devět milionů tun. Do ČR se ho dovezlo přes 700 tisíc tun, vyvezlo se přes 1,2 milionu tun. V ČR bylo loni podle údajů Ministerstva zemědělství více než 675 tisíc včelstev.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *