28.07.2005 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

České obilí zatím na trh Portugalska a Španělska nepůjde

Evropská komise zatím schválila prodej 200 tisíc tun maďarských obilovin na portugalském trhu. Také vypsala tendry pro Španělsko v celkové výši půl milionu tun, po 100 000 tunách maďarské a slovenské kukuřice, 200 000 tun pšenice a 100 000 tun ječmene z Maďarska. České žádosti o prodej obilí z intervenčních skladů na španělském a portugalském trhu, které jsou postiženy suchem, komise však dosud neschválila, uvedl mluvčí komisařky pro zemědělství Michael Mann.

Prodej přebytků obilí se netýkal Česka podle ředitele odboru ministerstva zemědělství Stanislava Kozáka nejspíše proto, že Česká republika neměla tak velký přebytek kukuřice jako Maďarsko a Slovensko. Míní, že by na Česko mohlo dojít, protože Portugalsko čelí obtížné situaci. Česko má navíc pšenici částečně uskladněnou v belgických skladech, odkud je levnější ji dovézt do Portugalska než z Maďarska.
V současnosti má ČR uskladněno 55 tisíc tun obilí v Německu a 295 tisíc tun v Belgii. Evropská komise uhradila více než polovinu nákladů na přepravu a také hradí skladování.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down