České producenty lihovin prý vyšší daň z alkoholu znevýhodní

Podle ředitele ústecké firmy KB Likér Jiřího Janáka zvýšení minimální spotřební daně z alkoholu, které zvažuje Evropská unie, znevýhodní české výrobce lihovin, protože zvýšení daně by se zřejmě odrazilo na ceně alkoholu.

„Růst ceny způsobí pokles spotřeby a poptávka se více zaměří na černý trh, případně na dovoz, například ze Slovenska, kde je spotřební daň ve srovnání s ČR nižší zhruba o třetinu,“ uvedl Janák.
Evropská komise (EK) nyní zveřejnila zprávu, podle které je různá výše spotřební daně z alkoholických nápojů v členských státech škodlivá pro jednotný vnitřní trh. EK chce tak vyvolat debatu o spotřební dani z alkoholu mezi členskými státy, výrobci alkoholu, spotřebiteli a lékaři. Čeští výrobci mají na trhu znevýhodněnou pozici kvůli řadám administrativních komplikací, uvedl Janák. Jednou z nich je podle něj zavedení povinného kolkování lihovin. Zvýšení spotřební daně by zřejmě znamenalo razantní pokles prodejů českých výrobců alkoholu, míní Janák. Směrnice EU stanoví minimální zdanění tvrdého alkoholu ve výši 1,54 eura na láhev 0,7 litru. Česko zatěžuje tvrdý alkohol daní ve výši 2,33 eura. Výjimkou je podomácku vyrobená slivovice, která má zdanění nižší. Evropská komise chce podle své zprávy poukazovat i na zdravotní aspekt požívání alkoholu a činit souvislost mezi cenou, tedy dostupností, a mírou spotřeby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *