České projekty se budou moci ucházet o peníze v novém evropském operačním programu

České projekty poklesu znečištění ovzduší, podpory biodiverzity či adaptace na změnu klimatu se mohou v novém evropském Operačním programu Životní prostředí (OPŽP) ucházet o více než 60 miliard korun. Návrh programového dokumentu OPŽP na roky 2021 až 2027 schválila vláda, vyplývá z výsledků na jejím webu. Program musí ještě schválit Evropská komise. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) už dříve uvedlo, že operační program bude zřejmě spuštěn na přelomu roku.

Zhruba polovina peněz v programu má být využita na opatření k ochraně klimatu, adaptaci na změnu klimatu a podporu čisté energie. Materiál uvádí, že podpořené projekty by měly vést k postupnému snížení spotřeby a také emisí skleníkových plynů. Peníze mají být využity například na snížení energetické náročnosti veřejných budov a infrastruktury, výstavbu pasivních domů či vznik obnovitelných zdrojů energie i výměnu 35.000 zastaralých kotlů v nízkopříjmových domácnostech. Kotlíkové dotace pro domácnosti s běžnými příjmy jsou součástí programu Nová zelená úsporám. Mezi priority program řadí také příspěvky na projekty pro zadržení vody v krajině, zachycení a využití srážkové vody, ale i úprav odtoku a zvýšení kvality vody. Z peněz v OPŽP mají být dotovány i péče o přírodní stanoviště a ohrožená zvířata a rostliny a kroky k omezení invazních nepůvodních druhů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down