České zemědělství tíží závislost na dotacích a také na vývozech

České zemědělství nejvíce tíží závislost na dotacích, ale také na vývozech, kdy se do zahraničí vyváží zemědělské suroviny a zpět se dováží zpracované potraviny. To má za následek i klesající potravinovou soběstačnost České republiky. Shodly se na tom obě sněmovny Agrární komory ČR na svém včerejším setkání.

Zhruba devět týdnů před nadcházejícím volebním sněmem se ve Větrném Jeníkově sešly sněmovny Agrární komory ČR. Představitelé sněmovny společenstev, která sdružuje jednotlivé odborové organizace, jako jsou například chovatelé hospodářských zvířat a také pěstitelské a další svazy, se společně se sněmovnou všeobecnou, která zastupuje zemědělce v jednotlivých okresech, shodli na tom, že největší krize v zemědělství od roku 1990, která začala před více než dvěma lety v souvislosti s vyhlášením ruského embarga a ukončením mléčných kvót, ještě není u konce.

Kromě aktuálních tržních výkyvů další růst sektoru totiž ohrožují vážné systémové nedostatky, které se letos v souvislosti s posílením koruny vůči euru citelně projeví. Podle prezidenta Agrární komory ČR Miroslava Tomana stále přetrvává závislost zemědělství na provozních podporách, bez kterých by zemědělský účet končil každoročně v záporných číslech. Vzhledem k tomu, že obálky pro přímé platby, stejně jako pro investiční dotace z Programu rozvoje venkova, jsou stanoveny v eurech, dojde s posílením koruny s největší pravděpodobností ke snížení jejich celkového objemu v tuzemské měně.

Sektor zemědělství trápí i závislost na vývozech, kdy se vyvážejí suroviny, a naopak dovážejí zpracované potraviny. Ztrátou přidané hodnoty tak státní rozpočet přichází o daňové příjmy a venkovský prostor o pracovní místa. Posílení koruny vůči euru navíc bude znamenat zdražení vývozů z ČR a zlevnění dovozů. Ty přitom trvale narůstají. Jen v posledních dvou letech se zvýšily dovozy v průměru o deset procent.*

 

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *