České zkušenosti do Moldávie

Ve dnech 17. a 18. září letošního roku proběhla pracovní návštěva ministra zemědělství ČR Petra Bendla v Moldavské republice. Během ní se setkal s moldavskými partnery a zahájil jeden z projektů zahraniční rozvojové pomoci ČR, který se týká transferu znalostí a zkušeností českých zemědělců do Moldavska.

Česká republika sdílí s Moldavskem bohaté zemědělské dějiny. Oba státy obsahují jedny z nejúrodnějších půd Evropy, ale oba dodnes nesou následky degradace půdního fondu z let centrálního plánování.
„Moldavsko patří mezi prioritní destinace české zahraniční politiky. Soustředí se zde i rozvojová pomoc, kterou realizujeme. Vývoz znalostí je také vstupenkou obchodu na nové trhy. Cílem projektu je, aby v Moldavsku nehospodařili na úkor vlastní budoucnosti,“ uvedl ministr zemědělství Petr Bendl
Projekt mezi Ústavem zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) a Moldavskou národní zemědělskou federací obsahuje vybudování komunikační strategii federace vůči svým členům a pojmenování nejslabších článků řetězu současného moldavského zemědělství. Pomocí komunikační strategie natočí ÚZEI vzdělávací televizní programy pro uvedení v příštím roce na národní moldavské televizi. „Ukážeme a vysvětlíme úspěšné příklady a nejlepší postupy nejen z České republiky, ale i u těch moldavských zemědělců, kteří mají co naučit ostatní,“ řekl ředitel ÚZEI Jan Šlajs. Bude se jednat o dvanácti dílný cyklus televizních pořadů, které populární formou budou prezentovat správnou zemědělskou praxi v kontextu s dopadem do ekonomiky jednotlivých odvětví zemědělství, uplatnění výrobků na místních trzích a způsoby nabídky zboží a služeb v sektoru.
„Není to první zahraniční projekt, který Ústav zemědělské ekonomiky a informací realizuje. V tomto teritoriu máme zkušenosti například z Rumunska. Pro ústav projekt znamená i mezinárodní uznání naší práce a dobré jméno pro české zemědělce,“ dodal Šlajs.
Ministr také jednal s moldavským ministrem zemědělství a potravinářského průmyslu Vasilem Bumakovem a s představiteli Zemědělského výboru Parlamentu Moldavské republiky. Česká delegace navštívila Státní zemědělskou univerzitu v Kišiněvě a Moldavsko-japonské centrum, setkala se krátce také s moldavským premiérem Vladem Filatem.
Členy české delegace byli také předseda a místopředseda Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny PČR Pavol Lukša a Jiří Papež, ředitel Ústavu zemědělské ekonomiky a informací Jan Šlajs a ředitel České rozvojové agentury Michal Pastvinský.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *