Cukrovarnictví v České republice prošlo po roce 1990 výraznou restrukturalizací. Investice se dají odhadnout na sedm až osm miliard korun. Česko by proto podle něj mělo zůstat mezi státy, kde se výroba cukru udrží po zavedení reformy na trhu s cukrem v Evropské unii. Nyní jde hlavně o to, aby česká reprezentace vyjednala domácím producentům stejné podmínky, jako budou mít konkurenti v bývalé evropské patnáctce, uvedl předseda Českomoravského cukrovarnického spolku Oldřich Reinbergr.
Reforma má zejména posílit konkurenci hlubokým snížením minimálních cen cukru a cukrové řepy. Navíc má přinést zlevnění cukru, doplnil prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík.
Evropská komise chce v rámci změn během tří let snížit zajištěnou cenu cukru zhruba o 40 procent a cenu cukrovky během dvou let také přibližně o 40 procent. Návrh počítá se čtyřletým působením restrukturalizačního fondu, z něhož by se platily kompenzace za odchod z trhu méně schopným výrobcům. Újmu pěstitelům ze snížení cen uhradí EU ze tří pětin. Výroba cukru v Evropě má klesnout asi o šest milionů tun.
Řepa by měla zlevnit z nynějších 44 eur za tunu (asi 1320 korun) na 25 eur za tunu (asi 750 korun). Pěstitelé požadují, aby se kompenzace ve výši 60 procent ze snížení ceny vyplácela přímo jim. Podle současných pravidel by musely být peníze na tento účel rozpuštěny v přímé platbě na hektar veškeré zemědělské půdy. Náhrada by tak činila jen asi osm korun na tunu řepy místo zhruba 300 korun, řekl předseda Svazu pěstitelů cukrovky Zdeněk Joudal.
Ministerstvo zemědělství o této věci podle státního tajemníka Miroslava Tomana vyjednává.
Důvodem reformy je tlak Světové obchodní organizace a také snaha změnit ekonomicky náročný systém fungující v EU přes 40 let. Podle státního tajemníka MZe Tomana jsou změny pro další pokračování výroby cukru v Evropě nezbytné. Trh EU bude totiž v budoucnu výrazně otevřen dovozům cukru, který je ve světě podstatně levnější. Na to je třeba evropské producenty připravit.