28.07.2004 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česko je zemí bez výskytu vztekliny, uznal Mezinárodní úřad

Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat uznal Českou republiku jako zemi bez výskytu vztekliny. Vzteklina se z tuzemska ztratila díky plošné vakcinaci lišek, která se provádí již patnáct let. Poslední případ této nebezpečné nákazy přenosné ze zvířat na člověka byl v tuzemsku zaznamenán 19. dubna 2002. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Poslední Čech podlehl vzteklině v roce 1968. Likvidace této nákazy lze považovat za obrovský úspěch. Nyní tedy lékaři nemusí posílat ve všech případech do nemocnice osoby, které pokousal neznámý pes, uvedl bývalý vedoucí Národní referenční laboratoře pro vzteklinu v Liberci-Vratislavicích Oldřich Matouch
Náklady na očkování jdou ze státní kasy a pohybují se kolem 30 milionů korun ročně, řekl Duben. Očkovací látky jsou v návnadách, určených pro lišky, které jsou největšími přenašeči vztekliny. Podle Dubna nelze s očkováním přestat, ani po vymýcení nemoci. Pokračovat je nutné zejména v oblastech, kde by mohlo dojít k zavlečení, například z Polska či Slovenska, dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down