17.05.2019 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česko předloží nominaci kladrubské krajiny na UNESCO příští rok

Ministerstvo kultury dostalo doporučení od Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS), aby dopracovalo nominaci kladrubského hřebčína a jeho krajiny na seznam UNESCO. Český stát nominaci plánuje předložit do konce února 2020. Sdělila to mluvčí ministerstva Martha Häckl. Odborníci doporučili prezentovat navrhovanou památku jako kulturní krajinu.

Mezinárodní rada památek a sídel je poradním orgánem UNESCO, hřebčím na její vyjádření čekal několik měsíců. Hřebčín usiluje o zápis krajiny, která je více než pět století utvářená chovem koní, na seznam kulturního dědictví. Na indikativním seznamu Ministerstva kultury, který je předstupněm před usilováním o zápis na seznam UNESCO, je od roku 2007. Česko na něm má 17 položek, které plánuje postupně nominovat. Ministerstvo v připravované nominaci uvádí, že krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem představuje unikátní památku, jež dokládá staletý chov a výcvik jedinečného plemene - starokladrubského bělouše. Toto vzácné plemeno barokních galakarosiérů v ní bylo vyšlechtěno a krajina byla přizpůsobena jeho potřebám. Je to jedno z mála míst na světě, kde jsou dosud chováni a cvičeni kočároví koně, a to jako součást národního kulturního dědictví. Podle vyjádření ICOMOS jde o typ památky, kterým byla dosud v rámci implementace Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví věnována malá pozornost.  ICOMOS doporučil upřesnit návrh v několika bodech, zejména zvážit rozsah ochranného pásma na jižní hranici nominované krajiny a chránit Kladrubský náhon, dokončit revizi management plánu, dopracovat strategii cestovního ruchu a zlepšit interpretaci navrhovaného statku jako kulturní krajiny. Podle náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka ze zprávy ICOMOS vyplývá, že památka má velkou šanci na zápis. "Svolal jsem jednání Rady památky pro zápis do UNESCO na polovinu června do Kladrub nad Labem, a tam si musíme rozdělit úkoly tak, abychom byli schopni v následujících měsících dostát všem doporučením a dopracovat potřebnou dokumentaci," uvedl Línek. Návrh na nominaci chce Ministerstvo kultury ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem životního prostředí a s Ministerstvem pro místní rozvoj a Pardubickým krajem předložit do konce února 2020 v kompletní podobě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 4MB (0.8% of 500MB)