20.11.2001 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čësko-rakouský pohled na zemědělskou politiku EU

Na společné tiskové konferenci, konané dnes v Bruselu, ministři zemědělství Rakouska a České republiky pan Wilhelm Molterer a pan Jan Fencl předložili společný dokument s výhledem obou jejích zemí na budoucí podobu Společné zemědělské politiky Evropské unie. Tento společný dokument má být příspěvkem do probíhající evropské debaty o budoucnosti Evropského společenství. Celý text najdete v rubrice Dokumenty.

V dokumentu obě země podtrhují svou silnou podporu Evropskému modelu zemědělství s jeho prioritami spočívající v multifunkčnosti, udržitelném rozvoji a konkurenceschopnosti sektoru. Obě země souhlasí s tím, že tyto priority mají prvořadý význam pro zemědělce a venkovská společenství jak v členských státech Evropské unie, tak i v kandidátských zemích. Rakousko a Česká republika se tudíž shodnou v tom, že zajištění soudržnosti SZP a posílení rozvoje venkova (druhý pilíř SZP) jsou významné cíle v procesu rozšíření. Jakékoliv návrhy na revizi SZP nebo Agendy 2000 mají být podle toho posuzovány, zdůraznili oba představitelé.
Za klíčovou otázku považují Rakousko a Česká republika kromě toho i společnou podporu stále vyššímu stupni vyváženosti mezi rozvojem venkova a mechanismy tržních zásahů v průběhu rozšíření EU. „V budoucnu by měla být finanční podpora směřována ve větší míře environmentálním nebo sociálním cílům,“ řekli Molterer a Fencl.
Ve světle rozšíření Unie Rakousko a Česká republika si přejí udržet společný charakter zemědělské politiky v EU. Vzhledem k nadcházejícímu přistoupení nových členů do EU, obě země doporučují rozšířit existující prostor pro individuální přístupy členských zemí v rámci společného fungování zemědělské politiky. Například rozšíření existujících možností modulace přímých plateb slouží jako vhodný nástroj a mohlo by být využito Českou republikou k překlenutí strukturálních rozdílů.
Se zřetelem na dalekosáhlé důsledky změn SZP, Rakousko a Česká republika vyzývají k otevřené a efektivně vedené diskusi o budoucí podobě SZP. Česká republika si přeje přímo zúčastnit se této diskuse, neboť se bezprostředně dotýká jejích národních zájmů. Rakousko vítá plodný dialog s Českou republikou ohledně budoucnosti Evropského modelu zemědělství.
Oba ministři závěrem zdůraznili, že dobře připravené rozšíření Evropské unie je v nejlepším zájmu obou zemí. Toto zvláště platí pro sektor zemědělství.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down