Česko zažívá boom pěstování malých rajčat

Šest desítek hektarů už v Česku zabírají skleníky určené pro pěstování menších rajčat, po kterých v tuzemských obchodech navzdory vyšší ceně výrazně roste poptávka. Za posledních deset let proto bylo v Česku vybudováno téměř 55 hektarů nových krytých ploch pro pěstování těchto rajčat. Stavba dalších skleníků se připravuje. Vyplývá to ze situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství, která je zaměřena na zeleninu.

Ze statistik Zelinářské unie Čech a Moravy vyplývá, že v roce 2015 skleníky s rajčaty na tuzemských polích zabíraly 21 hektarů a o rok později 24 hektarů. V roce 2017 jejich celková plocha vzrostla na 36 hektarů, v roce 2018 na 40 hektarů a loni na 60 hektarů. Skleníky s rajčaty tak už tvoří dvě třetiny celkové tuzemské výměry krytých ploch pro pěstování rychlené zeleniny.
"Čeští producenti přijali výzvu a začali se věnovat především produkci rajčat, která velmi dobře nalezla uplatnění na tuzemském trhu, a to i přes vyšší cenu," uvedlo MZe. Tuzemští farmáři ve sklenících pěstují speciální odrůdy rajčat, které chuťově vyhovují poptávce tuzemských spotřebitelů. Cena kilogramu malých rajčat se na pultech obchodů pohybuje až kolem 200 korun. Plody mají různé tvary, barvy a menší velikost, přičemž se vyznačují sladkou chutí. "Tuzemské produkty jsou tak schopny konkurovat po celý rok dováženým rajčatům," upozornilo MZe.
Rozlehlé skleníky pro pěstování rajčat byly vybudovány například v Tvrdonicích na Břeclavsku, Haňovicích na Olomoucku, Mutěnicích u Hodonína či ve Smržicích nedaleko Prostějova. Loni byly dokončeny skleníky v Kostelci na Hané na Prostějovsku, v Tušimicích na Chomutovsku a Kožichovicích na Třebíčsku. Letos je plánováno dokončení skleníků ve Smržicích u Prostějova a Dolní Lutyni na Karvinsku.
Skleníky na pěstování rajčat se staví zpravidla u bioplynových stanic. "V rámci svého provozu využívají odpadové teplo z bioplynové stanice pro vytápění a vyrobenou elektřinu pro přisvětlování. Tyto nové provozy se soustředí na pěstování chuťově výrazných a nutričně hodnotných odrůd rajčat," stojí ve zprávě MZe.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down