Českou inspekci životního prostředí povede Petr Bejček

Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) povede dosavadní státní tajemník na ministerstvu financí Petr Bejček (39). Nastoupí od 1. března. Uvedl to dnes na tiskové konferenci v Praze ministr životního prostředí Marian Jurečka. Slibuje si od něj mimo jiné zlepšení efektivnosti a reputace inspekce. Bejček se chce zaměřit na zlepšení vnitřního chodu úřadu, jeho digitalizaci. Hodlá také prošetřit, jak nejen inspektoři postupovali při řešení havárie na řece Bečvě v roce 2020.

Bejček v případě Bečvy zatím vychází pouze z veřejných zdrojů. Podle něj fatálně selhala komunikace mezi jednotlivými aktéry, nejen inspektory, ale i hasiči a vodoprávním úřadem. Chce proto revidovat postupy a přiblížit reakci na velké havárie krizovému řízení. "Tak aby každý věděl, co má dělat, kam volat," řekl. Právě kvůli tomu, že po havárii nebyly podle něj sesbírány klíčové důkazy, není nyní možné přijít na původce havárie, která znamenala úhyn desítek tun ryb v řece. Podle Jurečky je třeba revidovat plán inspekční činnosti. Dobře kauzu rozebrat tak, aby chybný postup nebyl opakován. Bejček nevyloučil personální změny, chce se ale zaměřit hlavně na zlepšení vnitřních postupů inspekce. Měla by se pod jeho vedením více věnovat "velkým kauzám", na jejichž řešení má zázemí, marginálnější by podle něj neměly být zanedbány, nicméně by se jimi častěji měly zabývat jiné správní orgány. "Česká inspekce dostává ročně až tisíce podnětů, což je naprosto správné, ale některé ty podněty, si myslím, že nemusí být řešeny v takové intenzitě, a mohou být tedy řešeny jinými orgány, které k tomu jsou kompetentní, protože ty kompetence se v řadě případů překrývají. A česká inspekce by se měla soustředit zejména na ty velké případy, protože v tomto ohledu má na to tu nejlepší kvalifikaci a personální zázemí," řekl Bejček, který byl od října 2018 státním tajemníkem na Ministerstvu financí. Přišel tam z Agentury ochrany přírody a krajiny, kde do té doby působil jako ředitel samostatného právně-personálního odboru. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a Fakultu životního prostředí na České zemědělské univerzitě v Praze, obor regionální environmentální správa. V roli ředitele ČIŽP hodlá uplatnit své manažerské zkušenosti se zkušenostmi ze státní správy a znalostmi ochrany životního prostředí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down