24.11.2004 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Český návrh doplňkových plateb (top-up) na roky 2005 a 2006 je už v Bruselu

Česká republika jako první z nových členských zemí předložila Evropské komisi návrh komplementárních doplňkových plateb zemědělcům z národních zdrojů (top-up) a prokonzultovala v Bruselu s experty Generálního ředitelství pro zemědělství. Předložená struktura by měla být po zapracování připomínek platná pro následující dva roky a měnit se by se měla pouze výše plateb. V návrhu státního rozpočtu pro rok 2005 se navrhuje na financování top-up částka 5 038,4 milionu korun, sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa.

Martin Severa upřesnil, že MZe navrhuje vyplácet cílený top-up v maximální možné výši v sektorech:
 bramborový škrob - dorovnání do výše 100 % unijní sazby, vycházející z Přístupové smlouvy;
 len - dorovnání do výše sazby roku 2003 + 10 % navýšení, tj. do výše 7700 Kč/ha. Po odečtu sazby přímé platby na zemědělskou půdu (SAPS) navrhuje MZe vyplatit částku přibližně 5400 Kč/ha;
 chmel - dorovnání do výše 60 % unijní sazby, tedy do částky 9200 Kč/ha oprávněné chmelnice. Po odečtu sazby přímé platby na zemědělskou půdu (SAPS) navrhuje MZe vyplatit částku ve výši asi 6900 Kč/ha;
 přežvýkavci - veškeré možné doplňkové platby sečíst do jedné sumy, která bude rozdělena na jednotlivé kusy hospodářských zvířat pomocí ukazatele velké dobytčí jednotky (VDJ). Po odpočtu platby SAPS navrhuje MZe vyplatit sazbu ve výši asi 1500 - 1600 Kč/VDJ.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down