24.09.2004 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Český olej uzavřel dohodu o vyřešení závazku Setuzy

Dohodu o vyřešení závazku akciové společnosti Setuza vůči společnosti Goldfund uzavřel v těchto dnech většinový vlastník Setuzy, který drží 49,92 procenta akcií, akciová společnost Český olej. O tomto kroku informoval představenstvo Setuzy hlavní akcionář, uvedla tisková mluvčí Setuzy Marie Logrová.

Podstatou dohody, jejíž podmínkou je převedení pohledávky za Setuzou z České konsolidační agentury (ČKA) na akciovou společnost Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF), je zánik závazku Setuzy vůči společnosti Goldfund a jeho převzetí společností Český olej. Ta tímto na sebe přebírá veškeré závazky ve zmiňované záležitosti místo akciové společnosti Setuza.Český olej tak postupuje v zájmu Setuzy zamezit v případě převodu pohledávky z ČKA na PGRLF dvojím splátkám. Ty by logicky firmě vznikly v souvislosti s dosud neukončenými soudními řízeními v záležitosti Nemethových pohledávek, vysvětlila Logrová.
Závazek Setuzy ve výši 1,8 miliard korun vznikl po pádu IPB, kdy po převodu úvěrové povinnosti na ČSOB odmítala tato banka jakoukoli dohodu o pokračování ve finanční spolupráci, informuje dále Logrová. S ohledem na další existenci firmy uplatnila Setuza vůči ČSOB zápočet Nemethovými pohledávkami, které zakoupila v nižší hodnotě a s možností dlouhodobého splácení od společnosti Goldfund. ČSOB však zmíněnou transakci neuznala a převedla pohledávku za Setuzou do správy ČKA. Vzhledem ke zdlouhavému soudnímu řešení celé záležitosti, a především s ohledem na nutnost finanční stabilizace firmy v období před nadcházející sklizní olejnin, uzavřela Setuza letos s ČKA dohodu o uznání závazku v případě, že bude tento převeden na druhého významného akcionáře společnosti, PGRLF, který vlastní 38,3 procenta jejich akcií, a jako organizace s gescí státu tak může garantovat stabilitu v republice nejvýznamnější firmy na zpracování olejových komodit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down