29.09.2006 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Český standard pro lesy

Téměř 160 různých pravidel musí splňovat les, který dostane certifikát ekologického a šetrného hospodaření FSC. Od září je možné lesy u nás hodnotit podle platných národních pravidel tohoto systému.

Česká republika je první zemí střední a východní Evropy, která dosáhla akreditace národního standardu FSC. V Evropě se to zatím podařilo pouze Dánsku, Finsku, Německu, Nizozemsku, Španělsku, Švédsku a Velké Británii. Certifikát nejen potvrzuje, že majitel ve svém lese hospodaří přírodě blízkým způsobem, ale také představuje určitou marketingovou výhodu pro prodávané dřevo. Mohou jej získat nejen lesy, ale i zpracovatelské firmy. U nich se zejména hodnotí, zda v celém výrobním postupu důsledně oddělují certifikované dřevo od běžné suroviny. Podle Michala Rezka, ředitele FSC ČR a FSC Evropa, má na celém světě tento certifikát více než 78 milionů hektarů lesů v 72 zemích. V ČR, kde se doposud vycházelo z mezinárodního standardu, jej zatím vlastní pět lesních podniků, které dohromady představují výměru asi 22 tisíc hektarů, což je asi jedno procento našich lesů. Jako první získal certifikát Školní podnik Křtiny Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Naši sousedi jsou v tomto směru dál. Na Slovensku prošlo hodnocením úspěšně 160 tisíc hektarů lesů, v Polsku více než šest milionů hektarů, v Německu asi půl milionu hektarů. Velké rozlohy státních lesů mají podle Rezka toto ocenění v Chorvatsku, Estonsku, Litvě. Lotyšsku, Nizozemsku, Švédsku, Rumunsku a Velké Británii. Mezi pravidla, které FSC požaduje patří třeba omezení holosečí na nejvýše půl hektaru, zvýšení podílu listnatých a melioračních dřevin či ponechání určitého podílu mrtvého dřeva v lese.
Standard FSC není jediným, podle nějž se hospodaření v lesích posuzuje. Rozšířenější je u nás certifikace podle systému PEFC, kterou prošla téměř celá rozloha státních lesů. Výrobně technický ředitel státního podniku Lesy ČR Vladimír Krchov přislíbil, že český standard FSC ověří na pilotním projektu, který zahrne jednu organizační jednotku podniku. To by mělo podle něj umožnit srovnání obou systémů v praxi.
"Věřím, že i zákazníci ocení, že si mohou koupit dřevo, které pochází z šetrně obhospodařovaných lesů," doufá František Pojer, náměstek ministra životního prostředí. Podle něj jsou dobrovolná pravidla pro ekologické hospodaření cestou, jak pomoci našim lesům, které, jak uvedl, mají nevhodnou druhovou skladbu a rozsahem emisí patří v Evropě mezi nejpoškozenější.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 72MB (14.4% of 500MB)