Český zástupce je zatím čtvrtý

V ekologické anketě Evropský strom roku je český zástupce, borovice z Velkých Opatovic u Blanska, zatím čtvrtý. V souboji o nejsympatičtější dřevinu, v němž má své zástupce 13 zemí, vede Král platanů z Maďarska, druhý je dub z Estonska, rostoucí uprostřed fotbalového hřiště, a na třetím místě je topol černý ze Španělska. O vítězi rozhodne do 28. února veřejnost hlasováním.

Sdělila to Adéla Mráčková z brněnské Nadace Partnerství, která anketu pořádá. Velkoopatovické borovici je 250 let a je rozvětvená tak zvláštně, že připomíná sedmihlavou saň. Loni vyhrála titul Strom roku ČR, a proto postoupila do evropské části soutěže. Loni získal titul evropského stromu roku jilm z Bulharska. Letošní ročník ankety zatím s více než 40 000 hlasy vede platan z maďarského města Tata. Velkoopatovická borovice má zatím přes 9200 hlasů. Mezi dalšími kandidáty je i tisíciletý dub z Anglie, v jehož dutém kmeni se prý ukrýval Robin Hood. Své zástupce v soutěži mají například Belgie, Bulharsko, Francie, Irsko, Itálie, Maďarsko, Polsko, Skotsko, Slovensko, Španělsko a Wales. Všichni kandidáti na evropský titul jsou představeni na webu akce. Výsledky ekologické soutěže budou vyhlášeny 22. dubna v Evropském parlamentu v Bruselu. Cílem soutěže je podnítit ve veřejnosti zájem o přírodu a stav veřejné zeleně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down