Českým ležákem roku se stal Zubr Premium

První místo v hlavní kategorii 17. ročníku degustační soutěže České pivo letos získal Zubr Premium. Stříbrnou příčku obsadilo pivo Starobrno Drak ze Starobrna, třetí loňský vítěz Ryze Hořká 12° od Radegastu. Pivovar Zubr se svým Grandem zvítězil i v kategorii jedenáctistupňových piv. Nejlepším černým pivem je Černovar černé z Tradičního pivovaru v Rakovníku. Odborná porota letos degustovala 75 vzorků piv rozdělených do pěti soutěžních kategorií. Výsledky soutěže včera vyhlásili organizátoři v Národním domě na Vinohradech v Praze na Svatováclavské slavnosti českého piva.

Přihlášených vzorků bylo o 17 více než loni. „České pivo a pivovarnictví má dlouholetou tradici a patří mezi nejznámější piva ve světě. I z toho důvodu lze konstatovat, že výsledky byly velmi těsné,“ uvedl předseda pořádajícího Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal. V kategorii jedenáctistupňových piv následovalo po Grandu pivo Starobrno Medium z Heinekenu. Třetí místo je dělené mezi Excelent 11 z pivovaru Gambrinus a Březňák 11 z Velkého Března, které patří do skupiny Heineken. Mezi světlými výčepními pivy zvítězil Litovel Moravan, na druhé příčce pak Bernard světlé pivo 10 a bronz si odnesl Zubr Classic.

Nejlepšími letošními tmavými pivy porota určila Černovar Černé z Tradičního pivovaru Rakovník. Na druhém a třetím místě se umístila dvě piva z pivovaru Litovel – Litovel Premium Dark a Litovel Dark. Mezi nealkoholickými pivy vyhrál Zlatopramen NA od Starobrna, následoval Birrel a Birrel Polotmavý od Radegastu, ketrý patří do skupiny Plzeňského Prazdroje.

Během slavnostního ceremoniálu svaz uvedl do Síně slávy českého pivovarství a sladařství bývalého generálního ředitele Budějovického Budvaru Jiřího Bočka a Jaroslava Urbana ze společnosti Chmelařství Žatec. Cena českého sládka Františka Ondřeje Poupěte byla udělena profesorce Gabriele Basařové. Ta již v minulosti obdržela také státní vyznamenání od prezidenta za zásluhy o stát. Výsledky své vědecké a odborné činnosti zveřejnila ve více než 500 publikacích. Ocenění získala již v roce 2014.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *