V kanadském Ontariu na Universitě v Guelphu (asi 80 km západně od Toronta) se 22. a 23. srpna konalo jubilejní 50. Mistrovství světa v orbě. Vítězem v kategorii konvenčních pluhů se stal David Wright ze Severního Irska. V soutěži otočných pluhů vyhrál teprve 21letý Angličan James Witty s obrovským náskokem 65 bodů.
Česka čtyřčlenná delegace doplněná šesti turisty odletěla z Prahy do Toronta v pátek 15. 8. těsně po havárii tamního elektrárenského systému. Tyto komplikace ani obavy ze SARS jsme nezaznamenali. Větším problém, jak se později ukázalo, bylo naše dřívější rozhodnutí reprezentovat naši vlast výhradně traktory Zetor. Po značných komplikacích jsme sice měli na místě připraveny dva Zetory. Jeden však nebyl použitelný vůbec (malá zadní kola a snížené těžiště na portálech), druhý, byť na pohled velmi zachovalý, byl zase v žalostném technickém stavu (špatná hydraulika, spojka, řízení, ložisko zadního kola, široké pneumatiky a velmi omezený výhled starou kabinou s přídavným nakládačem).
Následovalo rozhodnuti, že zkompletujeme alespoň jednu soupravu do soutěže. Antonín Krátký převzal trenérské otěže a soutěžil Miroslav Ondrůšek. Přičteme-li k naší technice oráčské chyby M. Ondrůška (bez usilovného tréninku nejdou odstranit), nemohlo na nás zbýt lepši než 26. místo. To je realita, kterou nezměkčí ani umístění slovenské reprezentace na 33. místě, nebo Rakušanů po třech týdnech tréninku v Kanadě až na 9. a 11. místě.
Znovu se však vkrádá myšlenka, zda nepoužít systém ověřený v mnoha zemích, že reprezentant na mistrovství světa se nesmí v národní soutěži kvalifikovat pro MS následujícího roku. Hodně to prý motivuje další závodníky, kteří jinak nemají šanci tyto zkušené borce porazit, a na špici tak nikdy neproniknou. Otázkou zůstává, zda to bude fungovat také u nás, nebo při pohledu na úroveň našeho zemědělství a odborného školství ztratíme i stávající oráče. Jisté je, že nemůžeme příliš improvizovat, poněvadž v roce 2005 je pořadatelem 52. Mistrovství světa v orbě Praha. Budiž nám také poučením z Kanady, že ani 100 oficiálních pořadatelů a desítky dalších spolupracovníků nemusí být zárukou nejvyšší kvality. Naši kritiku těžko snáší již samotné ubytování v koleji, kde odmítají bydlet sami studenti a odcházejí do privátu. Osobně nás velmi mrzí, že jsme tuto nádhernou a obrovskou zemi (126krát větší než ČR, 29 mil. obyvatel) v nejlepším ročním období téměř nepostřehli. Při jediném výletu jsme totiž strávili pouhých 90 minut u Niagarských vodopádů. Že by dopředu odměna za naše umístěni?