27.04.2006 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeští bramboráři našli odbyt za hranicemi

Z poslední mimořádně vysoké sklizně v České republice se od loňského července do letošního února za hranicemi prodalo 84 730 tun brambor. Vývoz převýšil loňský dovoz 66 tisíc tun asi o 20 tisíc tun brambor. Našim bramborářům v rekordním množství exportovaných brambor pomohla nižší úroda v ostatních evropských zemích. Odbyt našli především v Polsku a na Slovensku. Informoval o tom tajemník Ústředního bramborářského svazu ČR Josef Králíček.

Na druhé straně zrušení bariér na evropském trhu přineslo českým pěstitelům i větší konkurenci, podotkl tajemník. Sezónu 2004 označovali jako nejhorší za posledních jedenáct let, brambory prodávali se ztrátou. V Evropě totiž byla naopak dobrá úroda. V roce 2004 se do Česka dovezlo 105 tisíc tun konzumních brambor, nejvíce z Německa a Nizozemska, vývoz odpovídal 14 procentům.
Podle Králíčka nelze počítat s tím, že nadstandardní výsledky, jako byly vloni, budou trvalé. České firmy si ale v zahraničí našly kontakty a lze předpokládat pokračování spolupráce. Plochy brambor v okolních zemích se asi nebudou rozšiřovat, očekává se spíš jejich pokles. Mírně sestupný trend mají i v ČR. Podle odhadu svazu letos zemědělci osázejí přes 41 tisíc hektarů, proti loňsku o pět procent méně. Tajemník dodal, že se ale u nás významně zvyšují hektarové výnosy a kvalita produkce.
Jak řekl Králíček, po dvou letech členství v unii se nepotvrdily obavy z levných polských brambor. Polsko je zatím z fytokaranténního hlediska rizikovou zemí, řekl. Kvůli výskytu bakteriálních chorob podléhá dovoz z Polska přísnějším pravidlům, proto o něj většina obchodníků nestojí.
Proti původním členským zemím EU české zemědělce znevýhodňují nižší dotace. Podle Králíčka by také potřebovali podporu na rozšíření závlah a na modernizaci a stavbu nových skladů, které by umožnily uchovat kvalitní produkci až do nové sklizně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down