23.07.2004 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeští bramboráři považují dovoz polských brambor za riziko, polský ministr obavy odmítá

Čeští pěstitelé brambor se obávají zavlečení chorob, zejména z Polska, odkud se hlízy dovážejí bez omezení, uvedl předseda Ústředního bramborářského svazu František Novák. Polské brambory jsou podle něj pro naše producenty i hrozbou ekonomickou vzhledem ke své nízké ceně. Polský ministr zemědělství Wojciech Olejniczak však prohlásil, že Češi mohou být klidní a nemusí se dovozů z Polska obávat. Podle něj lze exportovat jen brambory, které mají odpovídající kvalitu a prošly kontrolou. Bez ní nelze brambory vyvážet, poukázal polský ministr. Domnívá se, že za obavami českých zemědělců stojí ekonomické důvody, protože polské brambory jsou výrazně levnější než české.

Obavy českých farmářů ze zavlečení chorob na naše území mohou být opodstatněné. Pětina kontrolovaných vzorků je podezřelá z výskytu závažného bakteriálního onemocnění, upřesnil Novák. Jak potvrdilo Ministerstvo zemědělství, laboratorní šetření ještě probíhá.
Čeští bramboráři se obávají dovážených polských brambor z důvodu, že by mohly být napadeny bakteriální kroužkovitostí. To byla choroba, kvůli které nesměly české brambory na evropský trh téměř tři desítky let a až letos na jaře dostaly opět šanci k vývozu. Na zlepšení zdravotního stavu porostů brambor vydaly český stát i podniky miliony korun a dovoz nekvalitních hlíz by tyto investice znehodnotil, poukázal svaz. Polské brambory považuje Novák z hlediska možnosti zavlečení karanténních činitelů za velké riziko. Svaz na ně upozorňoval již loni a pokud se podezření potvrdí, bude žádat úplný zákaz dovozu polských brambor, dodal Novák.
Takový postup by ale podle Pavla Kováře z odboru komunikace ministerstva zemědělství musel projednat stálý fytosanitární výbor v Bruselu a potvrdit Evropská komise. Polské zemědělce za výskyt chorob kritizovalo více zemí, řekl Kovář. Poláci se proto již dříve nabídli, že budou dávat atest ke každému vývozu. Někteří čeští dovozci berou raději brambory podle ceny a ne podle dokladů, upozornil Kovář.
Brambory z Polska jsou pro domácí pěstitel i ekonomickou hrozbou. Přestože polské dovozy nejsou zatím tak rozsáhlé, mohly by na podzim nepříznivě ovlivnit farmářské ceny, upozornil Novák. Vloni podle něj touto dobou čeští zemědělci prodávali kilogram brambor za čtyři koruny, letos dostávají jen tři koruny. Novák připouští, že na letošní pokles cen má ale vliv příznivější počasí a tím i větší úroda.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down