Čeští chovatelé dostanou za redukci produkce mléka asi 52 milionů korun

Čeští producenti mléka slíbili, že sníží mléčnou výrobu o 13 700 tun. Od Evropské unie za to dostanou náhradou zhruba 52 milionů korun. V Evropské unii se tak přerozdělí 150 milionů eur, tedy zhruba čtyři miliardy korun. Informovala o tom mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková.

Toto opatření by mělo snížit evropskou nadprodukci. Přebytek na trhu je zaviněný mimo jiné i ruským embargem na dovoz některých potravin. Evropská komise doufá, že se tak alespoň částečně zvýší výkupní ceny mléka. V současnosti prodávají zemědělci pod výrobními náklady. Tato podpora je částí mimořádného intervenčního balíčku, ve kterém by měli čeští chovatelé krav a prasat získat 550 milionů korun. V předchozím dostali 600 milionů korun.

O podporu ze strany Evropské unie se přihlásilo 236 českých zájemců. Peníze jim fond vyplatí během příštího jara. O mimořádné opatření projevili v Evropské unii největší zájem producenti z Francie a Německa, uvedla Nováková.

Jak již dříve uvedlo Ministerstvo zemědělství, české podniky budou mít na podporu nárok, pokud sníží svou produkci maximálně na polovinu. Nesmí tak s živočišnou výrobou skončit. O peníze za redukci produkce mohli podle resortu žádat pouze zemědělci, kteří vyráběli mléko ještě letos v červenci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down