Čeští drůbežáři cítí kvůli Polsku větší zájem o česká vejce

Čeští drůbežáři zaznamenali po nalezení salmonely ve vejcích z Polska růst poptávky po českých vejcích. Nemají ale dost nosnic, aby zájmu využili. Řekla to předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie ČR Gabriela Dlouhá. Podle ní byli chovatelé slepic v minulosti nuceni kvůli přebytkům z polského trhu zmenšovat chovy. Veterináři zakázali v tomto týdnu prodej přibližně 3,5 milionu vajec z Polska. Vejce mohla obsahovat bakterie salmonelózy.

"Samozřejmě nyní zaznamenáváme výrazný nárůst poptávky po konzumních vejcích, ovšem naše kapacity nejsou schopny okamžitě uspokojit tuto zvýšenou poptávku, neboť kvůli dlouhodobě nízkým likvidačním cenám vajec jsme museli snížit počty chovaných nosnic, a tím i produkci v tomto období spíše snižovat," řekla Dlouhá. Podle Českého statistického úřadu se počty slepic v ČR k dubnu meziročně snížily o 2,9 procenta na 6,12 milionu. Stavy nosnic je možné zvýšit, bude to ale trvat minimálně tři čtvrtě roku, dodala Dlouhá.

Podle ní není jisté, že by v té době obchodní řetězce stále česká vejce poptávaly, mohou se znovu vrátit k polským. "Nejsou to první problémy s vejci z Polska, která se po čase na náš trh vždy dokázala vrátit a my jsme měli velké problémy s odbytem naší produkce," dodala.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Nevím proč stále dovážíme závadné potraviny z Polska. To nejsou jenom vejce,ale kuřecí maso, sůl, moučka vyrobená ze zkažených vajec, která se objeví v sušenkách a dalších výrobcích. Stále Polsko a závadné potraviny. To máme nedostatek ekonomů, kteří nedovedou spočítat kolik je třeba vyprodukovat vajíček a kuřat? Prosím napište mi čísla závadných vajíček, které jsem viděla v televizi a obsahují salmonelu. Koupila jsem si větší množství již na vánoce v Kauflandu. Díky Valentová

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down