Ekologická organizace Greenpeace zahájila v České republice kampaň GMO Tour. Jejím cílem je zamezit pěstování geneticky modifikované kukuřice na území Evropské unie. Má přimět české politiky, aby při jarním jednání v Radě ministrů EU nepodpořili nové povolení pro pěstování GM kukuřice, uvedla konzultantka genetické kampaně Greenpeace Magdalena Klimovičová.
Vysvětlila, že dosavadní licence firmy Monsanto, která letos v Česku pěstuje GM kukuřici na 1024 hektarech, vyprší v říjnu. Snahou ekologických aktivistů je, aby český ministr životního prostředí nepodpořil při jarním zasedání rady ministrů firmu Monsanto, jež usiluje o novou licenci na pěstování GM kukuřice v zemích Evropské unii.
Kampaň GMO Tour začala ve středu v Kostelci u Holešova na Kroměřížsku, dnes pokračovala v Brně a v následujících dnech se přesune do Mikulova a Novosedel na Břeclavsku a Dolních Břežan u Prahy. Zakončena bude v Praze. Trasu tvoří podle Klimovičové lokality, ve kterých se nacházejí pole s GM kukuřicí MON 810 od firmy Monsanto.
Podle ekologů hrozí, že geneticky upravené plodiny budou nekontrolovaně rozšiřovat do okolního prostředí. Podle Klimovičové může GM kukuřice kontaminovat okolní pole s běžnou kukuřicí, kde je povolen limit kontaminace GM organismů do 0,9 procenta. Pokud testy prokážou překročení limitu, smí se celá úroda prodávat jen jako krmná GM kukuřice. U ekologického zemědělství je ale tolerance kontaminace nulová. Ekologickým pěstitelům v případě kontaminace hrozí ztráta certifikátu ekologického zemědělce a dotací a pokuta až do 50 tisíc korun, dodala Klimovičová. Loni podobný osud podle ní postihl v ČR šest ekofarmářů pěstujících sóju.