10.04.2003 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeští podnikatelé byli opět přijati v institucích Evropské unie v Bruselu

Centrum pro evropskou integraci HK ČR zorganizovalo ve dnech 27. – 30. března 2003 již druhou studijní cestu do sídelního města orgánů Evropské unie - Bruselu. Studijní cesty se zúčastnilo 25 zástupců středních a především velkých domácích firem. Podnikatelé se v Bruselu měli možnost informovat o otázkách souvisejících s přípravou České republiky na členství v EU, seznámit se s fungováním evropských institucí a v neposlední řadě se během setkání s představiteli klíčových evropských orgánů dovědět co nejvíce o tom, co mohou po vstupu ČR do EU očekávat.

Delegace českých podnikatelů byla přijata v Evropském parlamentu, kde na jejich otázky odpovídala poslankyně ze sociálně demokratické strany Rakouska Marie Berger. Dále se podnikatelé zúčastnili prezentace v Evropské komisi na generálním ředitelství pro podnikání a rovněž v Evropském hospodářském a sociálním výboru, poradním orgánu pro Evropský parlament, Evropskou komisi a radu.
Na generálním ředitelství EK pro rozšíření měli čeští podnikatelé příležitost setkat se s hlavním vyjednavačem pro Českou republiku Rutgerem Wisselsem, který velmi otevřeně odpovídal na všechny jejich otázky. Během diskuse zdůraznil, že podnikatelé musí své zájmy umět aktivně prosazovat, a proto by měli mít v Bruselu své partnery nebo svá zastoupení. Čím aktivněji podnikatelé své zájmy hájí, tím více jim budou naslouchat jak představitelé veřejné správy doma, tak představitelé v Bruselu. Ze své praxe uvedl, že více je nyní těch „lobujících“ než těch, u kterých je možno lobovat a na závěr diskuse připomněl, že i v obchodě je důležité nevidět ve druhých pouze konkurenty, ale především partnery. Jedním z nejočekávanějších bylo setkání s velvyslancem ČR při EU Pavlem Teličkou, který delegaci přijal na Stálé misi ČR. Telička při něm opět dokázal, že je velmi obratným řečníkem a nezaskočí ho ani ten nejvšetečnější dotaz. Jiří Pavlík z firmy Construct nebyl zdaleka jediný, kdo se o setkáních s těmito dvěma výraznými osobnostmi vyjádřil následovně: „Člověka velmi potěší, že na důležitých místech jsou lidé, kterých si lze vážit pro jejich znalost, přehled a vystupování. Ačkoli jsem si vědom, že jsou to dojmy z krátkého setkání, je to velmi povzbudivé“.
Jedním ze stěžejních bodů programu studijní cesty bylo setkání s pracovníky CEBRE, české podnikatelské reprezentace, která v Bruselu působí od března loňského roku. CEBRE zastupuje české podnikatelské organizace u evropských podnikatelských federací, obhajuje zájmy českých podnikatelů před orgány EU a informuje české podnikatele o legislativní činnosti EU v jejich oboru. Zástupci CEBRE podnikatelům představili své služby včetně tzv. balíčku evropského přežití zahrnujícího stáž v kanceláři CEBRE, zpracování podnikového manuálu neboli konkrétních kroků firmy k přípravě na vstup do EU a ročního monitoringu po návratu ze stáže. Zajímavou prezentaci skvěle doplnil Martin Nedělka z advokátní kanceláře Gleiss Lutz, který se ve svém příspěvku zaměřil na volný pohyb zboží a jeho překážky ze strany členských států EU. Neméně zajímavá byla prezentace Stefana Hlawacka z Rakouské obchodní komory o tom, jak připravovala podnikatele na vstup do EU komorová síť v Rakousku.
Na závěr studijní cesty Hospodářská komora pro české podnikatele zorganizovala prohlídku reprezentativního sídla zastoupení regionu Praha. Pražský dům v Bruselu disponuje nejen krásnými prostorami, ale také řadou možností, jejichž využití pro české firmy může být zajímavé.
Jan Louda ze společnosti Acter se o svých dojmech z institucí Evropské unie vyjádřil takto: "Zde v Bruselu jsme mohli zaregistrovat, co ČR v EU asi čeká. Jediná možnost, jak se ve sjednocené Evropě uplatnit, je cesta tvrdé sebevýchovy a sebevzdělávání. Není možné do nekonečna počítat, co od Evropské unie dostaneme. Je třeba zvažovat, čím můžeme EU jako národ obohatit. V Bruselu jsme měli možnost vidět reálnější obraz Evropské unie a mohli jsme se na vlastní oči přesvědčit, že cesta k úspěchu vede pouze dokonalou znalostí problematiky."
Hospodářská komora bude realizovat příští studijní cestu do Bruselu v červnu 2003. Do budoucna plánuje také studijní cesty do Bruselu oborově zaměřené a rovněž studijní cestu pro podnikatele do Irska, jejímž cílem je zprostředkovat českým podnikatelům informace o tom, jakým způsobem se vstupu do EU zhostili irští podnikatelé.
Bližší informace získáte na telefonním čísle: 224096481, fax: 224096227, e-mail: moravcova@komora.cz, www.komora.cz/eu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down