02.11.2006 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeští rybáři by si měli během sedmi let rozdělit více než miliardu korun

Čeští rybáři by měli v příštích sedmi letech čerpat podpory za více než miliardu korun, z toho tři čtvrtiny půjdou z prostředků Evropského rybářského fondu. Vyplývá to z návrhu operačního programu rybářství, který včera schválila vláda. Tento dokument bude ještě předložen k technickým konzultacím Evropské komisi, uvedl premiér Mirek Topolánek. Program má podporovat domácí chov a zpracování ryb, ale i zlepšovat vodní prostředí.

Peníze by měly směřovat na výstavbu a rekonstrukci zpracovatelských kapacit. Cílem je, aby domácí produkce v roce 2013 činila 5000 tun zpracovaných ryb a výrobků. Předloni bylo z domácího chovu určeno pro zpracování 1700 tun ryb. Schválený program se zaměřuje také na vyhledávání nových trhů, propagaci produkce a se zvyšování informovanosti spotřebitelů. Konzumace ryb je totiž v České republice z hlediska Evropy velmi podprůměrná. Domácí spotřeba je více než pět kilogramů na osobu ročně, z toho sladkovodních ryb přes kilogram za rok. Díky opatření by se měla zvýšit spotřeba o pětinu.
Program podporuje i zavádění výrobních metod, které snižují nepříznivý dopad produkce na životní prostředí. Opatření je v programu věnováno ochraně vodních živočichů a rostlin a zahrnuje mimo jiné obnovu třecích míst a migračních tras pro stěhovavé druhy ryb nebo výstavbu líhní.
Aby vznikl žadateli o podporu nárok na dotaci, musí dodržovat stanovené zásady hospodaření, například nesmí používat některé látky nebo je povinen udržovat stanovenou hustotu chovu ryb.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down