07.10.2004 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeští vinaři obdrží napřesrok z unijních prostředků asi 55 milionů korun

Evropská komise dnes oznámila, že pro sezónu 2004/2005 obdrží poprvé Česká republika z prostředků unie na restrukturalizaci vinic s cílem zvýšit kvalitu vína 1,74 milionu eur, (tj. 55 milionů korun) z celkové sumy 450 milionů eur, což představuje 14, 1 miliardy korun.

Z nováčků komise dostanou nejvíce Maďaři, a to částku vyšší než deset milionů. Slovinci a Slováci obdrží necelé tři miliony korun. Největší díl finanční podpory připadne na největší pěstitele ze Španělska, Francie a Itálie. Pro Španělsko unie počítá se 145,5 milionu eur, pro Francouze 107 milionů eur, pro Italy 103 milionů eur a pro Portugalce 44,5 milionu eur.
Zaměření na kvalitu namísto na kvantitu se unie snaží podporovat penězi od roku 1999, zejména pro španělské a francouzské pěstitele přebytků laciného stolního vína. Sumy vynakládané na tento účel postupně stoupaly od 380 po nynějších 450 milionů eur. Restrukturalizační a rekvalifikační programy financované EU nabízejí výrobcům vína nezbytnou podporu, uvedl komisař pro zemědělství Franz Fischler.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down